“Termal Köy” müjdesi verdiler “Beton Köy” projesi yaptılar

Sıcaksu Bölgesi’nin imara açılıp konut alanına dönüştürülmesine İYİ Parti Bursa Teşkilatı’ndan tepki geldi. İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “Tabakhaneler olarak bilinen bu alanı, aslında Termal Turizm Merkezi yapmak için istimlak ettiler, ancak doğanın Bursa’ya hediyesi olan bu bölgedeki güzelim sıcak suyumuzu da ne yazık ki ranta kurban ettiler” dedi.

Bursa’nın ve Bursalıların bir kez daha kandırıldığını söyleyen Türkoğlu, “Bu bölgedeki yapıları istimlak ederlerken, ortaya büyüleyici bir proje koydular ve Termal Köy müjdesi verdiler. Meğer, 690 adet konut, 92 adet de dükkan yapacaklarmış. Bunlar inşaat rantıyla kafayı bozdular” şeklinde konuştu.

Türkoğlu AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne şu soruları yöneltti.

  • Seneler önce termal tesisler yapacağız diyerek kamulaştırdığınız yapıların sahiplerinin yüzüne nasıl bakacaksınız?
  • Geçmişte bu bölgeyi boşaltmak için artı kuyuların açılması için harcanan Bursa’nın onca parası ve zamanı heder olmadı mı? Bunların hesabını hanginiz verecek?
  • Termal Köy yerine kuracağınız Beton Köy’de, Kültürpark ve Uludağ manzaralı evler ve işyerleri kimlere satılacak? Şimdiden rezerv edilenler var mı?
  • Göreve gelirken, ‘Her projeyi tartışacak ve Bursa ile birlikte karar vereceğiz’ diyordunuz, kime sordunuz, nerede tartıştınız?
  • Sıcaksu Bölgesi, yine o tarihlerde Almanya, Avusturya, İsviçre  gibi ülkelerdeki termal tesisler ve merkezler incelenerek boşaltılmıştı. Oralardaki sıcaksu kalitesi ve niteliği ile Bursa’nınki karşılaştırılmış, projeler buna göre yapılmıştı. Onca emek, bunca israfın anlamı neydi?

Hamam taslı protesto

İYİ Partililer basın açıklamasının sonunda yanlarında sembolik olarak getirdikleri hamam taslarını yere atarak, Bursa’ya verilen termalköy projesi sözünün tutulmamasını protesto ettiler.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi