Tarihçilerin Kutbu’ndan daha mı saygılısınız?

Türkiye’de tarihçilerin kutbu olarak bilinen Prof. Dr. Halil İnalcık’ın, Sultan I. Murat türbesinde elleri hem arkada hem de cebinde çektirdiği fotoğrafları, Bursalı tarihçi Raif Kaplanoğlu paylaştı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde elleri arkada çekilmiş fotoğrafı nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından inceleme başlatılmıştı. Şikayeti yapan kişinin ise Tokatspor Kulübü Başkanı Ufuk Akçekaya olduğu ortaya çıkmıştı. 

İmamoğlu’na açılan soruşturmanın yankıları ve incelemeye yönelik tepkiler devam ederken, ‘tarihçilerin kutbu’ olarak bilinen Prof. Dr. Halil İnalcık’ın da benzer pozlar verdiği ortaya çıktı. İnalcık’ın Sultan I. Murad Türbesi’nde hem elleri arkadan bağlı hem de cebinde olduğu fotoğrafları, Bursalı tarihçi Raif Kaplanoğlu sosyal medya hesabından yayınladı. Kaplanoğlu fotoğrafları, “Fatih Türbesi yanına, Bakanlar Kurulu Kararı ile gömülen ünlü tarihçimiz Halil İnalcık’ın Sultan I. Murat Türbesi içinde (bahçede değil) hem elleri arkada bağlı ve hem elleri cebinde olmak üzere iki fotoğrafını çektirmişti bana… Böyle günlerde kullanmam için…” söyleriyle paylaştı. 

Halil İnalcık’ın, Bilkent ve Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen törenin ardından Bakanlar Kurulu kararı ile Fatih Sultan Mehmet’in de türbesinin bulunduğu Fatih Camii Haziresi’ne defnedilmişti.

WhatsApp Image 2021 05 07 at 21.27.01 1

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi