Salıcı: “Mevcut olan başkanlık sistemi değişmeli”

CHP Bursa İl Başkanlığı binası açılışına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, erken seçimle ilgili BursaMuhalif’e değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin erken seçimin olmayacağını baştan beri söylediğini dile getiren Salıcı, hükümetin 2018’de erken seçim olmayacağını söylemesine rağmen erken seçime gittiğini ve CHP olarak erken seçimin hemen olması gerektiğini ifade etti.

50+1 ile meşgul değiliz

50+1 ile meşgul olmadıklarını ve mevcut olan başkanlık sisteminin değişmesi gerektiğini söyleyen Salıcı, “Bizler güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesini düşünüyoruz. Mevcut sistemde tadilat yapmak bizim işimiz değil. Mevcut sistemi tahkim edecek öneriler getiriliyor kendilerince. Biz bu önerilerle meşgul değiliz.

Toplumun farklı kesimlerine ulaşan bir Millet İttifakı’nı tercih edeceğiz

Millet İttifakı’nın genişlemesini istediklerini ve nasıl genişleyecekleriyle ilgili diğer siyasi partilerin tavrıyla ilgili bir netleşme olmadığını vurgulayan Salıcı, seçim süreci yaklaştıkça hem Cumhur İttifakı’nda hem de Millet İttifakı’nda netleşme olacağını ve Millet İttifakı olarak toplumun farklı kesimlerine ulaşan bir Millet İttifakı’nı tercih ettiklerini söyledi.

Barışçıl protesto eylemleri yapılabilir

Artan dolardan kaynaklı insanların sokağa çıkmasına rağmen parti üyelerine sokağa çıkmama çağrısı yaptıklarını ifade eden Salıcı, ” Biz mitingler yoluyla hem vatandaşın hem de partimizin kendi görüşünü ifade edebileceğimizin kanaatindeyiz. Sokağa çıkmak, protesto etmek anayasal bir hak. Sokağa çıkarabilir, protesto edilebilir barış çerçevesi içinde kimseye zarar vermeden barışçıl protesto eylemleri yapılabilir. Ama CHP’nin bu süreçte tercih ettiği yöntem mitingler üzerinden erken seçimi zorlayacak bir yöntem. Biz böyle bir yöntemi tercih ediyoruz.” dedi.

BursaMuhalif.com/Sibel Kahraman

rolex replica watches implemented guidance to game church.