Regl ürünleri lüks değil, temel ihtiyaçtır: Zamlar nedeniyle hijyenik pedler ulaşılamaz hale geldi

Türkiye’de her geçen gün derinleşen ekonomik krizle birlikte yurttaşlar yeni zamlarla karşı karşıya kalıyor. Kadınların temel ihtiyaçlarından biri olan menstrual döngü ürünleri de, Türkiye’de son yaşanan zamlardan etkilendi. Hijyenik pedlerin birim fiyatı 2 buçuk, 3 liraya ulaştı.

Toplumun yarısını oluşturan kadınların temel ihtiyaçlarından biri olan mestural döngü ürünleri de, Türkiye’de son zamanlarda yaşanan zamlardan etkilendi. Bu ürünlere uygulanan yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi oranı ise kadınların gündeminde. Aile Hekimi Ayşenur Aydoğan Yentürk, “Regl ürünleri lüks değil, temel ihtiyaçtır. Türkiye’de bu ürünlere yüzde 18 KDV uygulanıyor. Son fiyat artışlarıyla temel ihtiyaç ürünleri olan hijyenik kadın pedleri ve tamponları emekçi yoksul kadınlar için tamamen erişilemez hale geldi. Bu konuda acilen adım atılmalı, regl ürünleri her yerde herkes için ulaşılabilir olmalı” açıklamasında bulundu. 

Kadınların hijyenik ürünlere ulaşması zorlaştı

12-13 yaşından itibaren sağlıklı her kadının menopoza girene kadar yaklaşık 40 yıl boyunca her ay regl döngüsü yaşadığını aktaran Dr. Yentürk, Türkiye’deki kadınların hijyenik ürünlere ulaşmada daha önceleri de sıkıntı yaşadığını ancak hijyen ürünlerine gelen yaklaşık yüzde 50’lik zamlarla birlikte hijyenik kadın pedlerinin birim fiyatının 2 buçuk 3 liraya gelmesiyle kadınların bu ürünlere ulaşımının daha da güçleştiğini söyledi.

Kadınların hijyenik regl ürünlerine ulaşabilmesinin sağlıkları açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Yentürk, “Geçmiş zamanlarda kadınlar regl döngülerinde çeşitli kumaş parçaları, pamuklar ya da yünler kullanıyordu. Kullanılan bu ürünler kadın üreme sisteminde enfeksiyona sebep olabiliyordu. O yüzden kadınların haklı bir talebi var. Bu talebi bizde destekliyoruz. Birçok ülkede hijyenik pedler kadın mücadelesi sonucunda ücretsiz olarak dağıtılmaya başladı ya da katma değer vergileri düşürüldü.” dedi.

Kadınlar yoksulluk nedeniyle hijyenik olmayan ürünler kullanmak zorunda kalıyor

Unknown 11

Türkiye’de tampon, ped gibi hijyenik regl ürünlerinin 1980’lerden itibaren kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başladığını aktaran Bursa Kadın Platformu üyesi Esin Karabulut, hala toplumda birçok kadının yoksulluk nedeniyle bu ürünlere ulaşamayarak hijyenik olmayan durumlara maruz kaldığını söyledi.

Türkiye’de regl ürünleri ücretlerinin çok fazla olduğunu belirten Karabulut, “Zaten fazla olan ücretler yüzde 18 KDV ile daha da artmaktadır. Günümüzde yaşanan ve ölçülemeyen kriz ortamında aileler giderlerini kısmakta ve ilk vazgeçilen ürünlerinden biri de petler olmaktadır. Böylece kadınlar anneleri ya da nineleri gibi eski ve sağlıksız usuller yönlenmektedir.” dedi.

Devletin petlerden aldığı yüzde 18’lik vergi payından vazgeçmesini, fiyatlarının daha da ucuzlaması için teşvik edici davranmasını istediklerini bildiren Karabulut, “Regl ürünleri lüks değil, temel ihtiyaçtır. Bu talep şımarıklık ya da üsttencilik değildir. Kadınların sağlıklı bir ömür sürdürebilmesi için gerekli olan bir düzenlemedir. Tıpkı HPV rahim ağzı kanseri aşısının gerekliliği gibi.” açıklamasında bulundu.

Dünya’da 11 ülkede ped ve tampon ücretsiz

Avustralya merkezli uluslararası eğitim ve savunuculuk örgütü Global Citizen, 11 ülkede ped ve tamponun ücretsiz olduğunu bildirmişti. Regl ürünlerinin ücretsiz olduğu ülkeler şöyle:

İsviçre: 2020’de İsviçre, ped ve tamponu ihtiyacı olan herkese ücretsiz sağlayan ilk ülke oldu.

Yeni Zelanda: Başbakan Jacinda Ardern, Şubat 2021’de tüm okulların ücretsiz ped ve tampon sağlayacağını duyurdu.

ABD: Illinois, Washington, New York, New Hampshire ve Virginia eyaletlerindeki devlet okullarında tampon ve pedler ücretsiz veriliyor.

Fransa: Île-de-France bölgesindeki liselerde organik regl ürünleri ücretsiz.

Kenya: Devlet okullarındaki kız öğrencilere pedleri ücretsiz veriyor ve tampon üzerinden vergi alınmıyor.

Güney Afrika: Tampondan alınan vergiler kaldırıldı ve okullarda pedler ücretsiz dağıtılıyor.

Botsvana: Okul çağındaki tüm kız öğrencilere ücretsiz ped veriliyor.

Güney Kore: Başkent Seoul’de 2018’de ücretsiz regl ürünleri verilmesi 10 pilot bölgede başlatılmıştı.

Uganda: Ülkedeki tüm okullarda pedler ücretsiz veriliyor.

Zambia: Kırsal bölgelerdeki kızlara ücretsiz ped veriliyor.

Kanada: Britanya Kolumbiyası, Ontario, Noca Scotia, Prince Edward adası eyaletlerinde regl ürünleri tüm öğrencilere ücretsiz veriliyor.

BursaMuhalif.com/Ezgi Bulut

rolex replica watches implemented guidance to game church.