Osmanlı mirası Koza Han’a Çin mermeri

Beş asrı deviren Koza Han’ın tüm dokusu Çin mermerlerine teslim ediliyor. Bursa’nın merkezinde kentin tarihinin izlerini taşıyan Koza Han’da yer döşemeleri sökülüp yerlerine dokuya uygun olmayan mermerler AKP’li Büyükşehir Belediyesi eliyle döşeniyor. 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan, Hanlar Bölgesi’nin arasında en bilindik olan ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen Koza Han’ın tarihi dokusuna müdahale ediliyor. Koza Han’ın şadırvan ve çay bahçelerinin bulunduğu avlusunda yer alan taşlar sökülerek yerlerine mermer döşeniyor.

Tarihi kimliğe müdahale

Unknown 3
Foto: BursaMuhalif

Koza Han’daki tahribata dair Bursa Muhalif’e konuşan Tarihçi Raif Kaplanoğlu, “Eski DSP’li Belediye Başkanı Hilmi Şensoy zamanında alınan kararla avludaki çay bahçelerinin kullandığı sandalyeler ahşap olmak zorundaydı. Böylece doku korunacaktı. Ancak AKP’li belediyelerce gıcır gıcır olsun diye döşenen Çin mermerleri Türkiye’nin her yerindeki tarihi eserleri aynılaştırdı” dedi. 

Kaplanoğlu, Koza Han gibi tarihi kimliği olan bir yapının bu şekilde dokusuna müdahale edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş geçtiğimiz günlerde burada yapılan tahribatla ilgili açıklamasında avludaki baskı beton uygulamaları sökülüp tarihi dokuya uygun olarak yerine 550 metrekare doğal kırma granit küp taş uygulaması yapılacağını duyurmuştu. 

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi