O yol kapandı bir kere – Ozan Kaplanoğlu

Malumunuz 1 Mayıs yaklaşırken meydan tartışmaları yeniden gündeme gelmeye başladı. İstanbul 1 Mayıs’ı için DİSK son noktayı koyarak Taksim’in 1 Mayıs meydanı olmaktan çıkarılamayacağını ilan etti. Peki ya Bursa’da ne olacak?

Her ne kadar hükümet 1 Mayıs’ı dayanışma günü ilan etse de işçi sınıfının ideolojisini benimsemiş olanlar için o günün mahiyeti bellidir.

Ramazan’da bir ay boyunca oruç tutan islam aleminin bayramı gibidir, bir yıl boyunca fabrikalarında direnen işçilerin, amfilerinde direnen öğrencilerin, okullarında direnen öğretmenlerin, suyuna sahip çıkan köylülerin oruçlarını bozdukları gündür 1 Mayıs.

Direnişle geçen bir yılın en güzel günüdür.

Sınıf mücadelesi verenlerin bayramıdır 1 Mayıs. Ama sadece sınıf mücadelesi verenlerin günüdür, öyle eli kanlı katillerin, fabrikatörlerin, hırsızların, dolandırıcıların günü değil ha, sınıfını bilip safına gelenlerin günüdür.

Köylerinden koparılıp kentlere gelen, kentleri elleriyle kuran, meydanları inşa edenlerin günüdür 1 Mayıs.

Yalanla dolanla, zorbalıkla, parayla, kömürle aldıkları oylarla kırmızı koltuklara oturanlar kurmadılar kentleri meydanları, sussunlar.

Parasız eğitim isteyenleri hapislere tıkanlar hiç konuşmasınlar.

Yalnızca direnme hakkını kullandıkları için polis eliyle yargısız infaz yaparak, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı öldürenler açmasınlar ağızlarını.

Her gün kadınların tacize, tecavüze uğramasına meydan verenler, bize meydan göstermesinler. Meydanları biz yaptık, biz seçeriz.

İstanbul’da 1 Mayıs’lar için Taksim Meydanı’nın önemi büyük, Bursa’nın da uğruna nice direnişler gösterilen bir meydanı var ne mutlu ki.

Ne mutlu ki Gezi İsyanı sırasında uzun yıllar boyunca, işçi sınıfı mücadelesi verenlerin bir türlü giremediği Heykel meydanına girildi. O yol kapandı bir kere..

İstanbul’da DİSK’in Taksim Meydanı üzerinde ıslarla mücadele etmesi ve meydanın her yıl tekrar tekrar kazanılması biz yerelin devrimci güçlerine bir şey öğretti. Eğer 1 Mayıs, bir kentin en güzel meydanında yapılmazsa 1 Mayıs olmaz. Gezi İsyanı Heykel Meydanı’nı kapattı, o halde bizim de Bursa Valiliği’ne cevabımız belli: ‘O yol açılmaz!..’

rolex replica watches implemented guidance to game church.