MMO: İş güvenliği ertelenemez!

DSC_0026

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart, AKP Hükümeti’nin geçen hafta çıkardığı kararname ile maden ocaklarında alınması gereken güvenlik önlemlerini dört yıl daha ertelediğini belirterek, bununla AKP’li işadamlarının kapatılan maden ocaklarının açılmasının hedeflendiğini söyledi.

Hükümetin 4 Ağustos 2015’te çıkardığı kararname konusunda MMO Bursa Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenleyen İbrahim Mart, “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemlerle İlgili Yönetmelik (ATEX 95)” ile  “Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik (ATEX 137)” hakkında bilgiler verdi.

Yönetmeliklerin, “çalışanları sağlık ve güvenlik yönünden işyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumak için alınması gereken önlemlere ilişkin usul ve esasları” düzenlediğinin altını çizen Mart, 4 Ağustos’taki kararname ile ilgili yasal mevzuat ve yönetmeliklerin by-pass edilerek 2019 yılına kadar bir erteleme öngördüğünü kaydetti.

Kararname ile Avrupa Birliği üyesi ülkeler dışındaki ülkelerden ithal edilen eski ve kullanılmış ürünlerin ilgili teknik düzenlemeye uygun olmasını sağlamaya yönelik olduğuna dikkat çeken MMO Şube Başkanı İbrahim Mart, “Kanun ile verilen yetki ürünlerin güvenli olmasının sağlanmasını amaçlarken, kararname ile işyerlerinin en az dört yıl daha güvensiz olmasına izin verilmektedir” dedi.

Kararname ile işyerlerinin güvensizliği ve bunun sürekliliğinin kabul edildiğini ifade eden Mart, “Bu noktada, ileride yaşanacak sorunlarda sorumluluğun sadece işverenlerde değil, aynı zamanda bu kararnamede imzası olanlarda da olacağı bilinmelidir. Bu konu yalnızca sorumluluk bazında ele alınamaz; zira önemli olan patlamaların meydana gelmemesi, insanların hayatlarını kaybetmemesidir. Oysa kararname ile patlamaya ve can kayıplarına razı olunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ertelemenin amacı AKP’li işadamları

Ertelemenin sadece maden ocaklarına ilişkin olduğuna dikkat çeken Mart, şunları söyledi:

“Kararnamenin arka planında yatan gerçek, teçhizatın uygun olmaması nedeni ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müfettişlerince kapatılan maden ocaklarının açılmasına ve sahiplerinin AKP’ye yakınlığı bilinen Amasra’daki maden ocağının Çin’den ithal ettiği teçhizata izin verilmesine yöneliktir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki İş Müfettişleri, konuya yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde yaklaşmak zorundadırlar. İş Müfettişleri, ‘patlayıcı ortamlarda kullanıma elverişli olmayan teçhizat kullanımı’ nedeni ile kapatılmış olan maden ocaklarının açılmasına yönelik karar vermemeli, işyerlerinde yapacakları denetimlerde hiçbir geçerliliği olmayan dört yıllık geçiş süreci düzenlemesine göre davranmamalı; bu kararın alınmasında etkin olan ‘lobi faaliyeti yürüten kuruluşların’ taşeronu konumuna düşmemelidir.

Kararnamede imzası olanlar; madenlerde kullanılan teçhizatın uygun olmaması nedeni ile oluşabilecek patlamalarda sorumluluğu üzerlerine almaktadırlar.”

tipobet paykwik paykwik bozum paykwik satın al ucuz paykwik Paykwik Nedir paykwik al dalaman airport transfers https://paykwikevi.com/ Marmaris günlük turlar Marmaris dalış turu Marmaris Tekne turu