Metal işçileri imzalanan sözleşmeye tepkili: Sözleşmede 2 paket deterjan, 2 paket de çocuk bezi kadar zam aldılar

MESS grup sözleşmesi görüşmelerinde ilk 6 ayda yüzde 27,44 zamma imza atılmasına tepki gösteren metal işçileri “Sözleşme skandal, işçiyi enflasyona ezdirip tarih yazdılar” dedi.

Bursa’da Türk Metal’in örgütlü olduğu BOSCH ve Valeo fabrikalarında çalışan işçiler MESS ile imzalanan sözleşmeye öfkeli. Artan enflasyonla birlikte dile getirdikleri sözleşme taslağının yenilenmesi talebinin görmezden gelindiğine dikkat çeken işçiler, “Sözleşme skandal” dedi.

Bursa’da Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda çalışan işçiler imzalanan sözleşmeye öfkeli. 7 yıllık işçiyle işe yeni başlayan bir işçinin ücretlerinin hemen hemen aynı olduğunu dile getiren bir BOSCH işçisi, “Fabrikanın verdiği alışveriş çeki 1250 TL idi, tam da o kadar zam almışlar. 400 TL alışveriş çeki ile 15 kiloluk ayçiçek yağı anca alıyoruz. Aldıkları zam ortalama aylık 1300 TL. Bu 4 kişilik bir ailenin market giderlerine yetmez. Doğal gaz, elektrik, su, internet, faturalara da yetmez 1300 TL. 4 kişilik bir ailenin her hafta pazar parası 300 TL olsa, bunda et hariç, yine yetmiyor bu zam. Allah’tan fabrikada hafta 3-4 kere etli yemek çıkıyor. Kısaca 2 paket deterjan, 2 paket de çocuk bezi kadar zam aldılar. 2023’de herhalde bu enflasyonla yarısını ancak alırlar” dedi.

“Alın terimizi patronlara peşkeş çektiler”

Sözleşmenin gece yarısı imzalanmasına tepki gösteren BOSCH işçisi şöyle devam etti: “Zaten bu sendika kötü sözleşmeleri gecenin köründe açıklar. Alın terimizi, emeğimizi, kanımızı gece patronlara peşkeş çektiler. Madem taslak revize edilemez diyordu Pevrul efendi 3.70 nereden çıktı? Yüzde 10’u nereden uydurdunuz? 400 TL’lik çek nedir?” diye sordu.

BOSCH işçisi, “Tüm bu olumsuzluğa rağmen biz işçiler Türk Metal’e rağmen 3 vardiyada işi durdursak inanın bu BOSCH patronu, diğer patronlar 5 bin TL bile zam yapar. Ama iş, birlik olup, kenetlenmekte. Taslak ilk olarak açıklandığında kitlesel itiraz etmeliydik. Pevrul Kavlak ‘MESS ortalaması alacağız’ dediğinde kendi yandaşları bile tepki göstermişti, sonra yanlış söylendi gibi sözler kullandılar. Şimdi gidip MESS ortalamasına imza attılar” diye konuştu.

“Ücret sendikacılığı bile yapmıyorlar”

Bir başka BOSCH işçisi ise sendikacılara tepki göstererek “İşçiler, 3 sendikanın MESS karşısında aynı dili konuşursa daha güçlü olacağımızı düşünüyordu ama böyle olmadı. Zaten sınıf sendikacılığı yapmalarını beklemiyorduk ama bunlar ücret sendikacılığı da yapamaz hale geldiler” dedi.

Valeo işçisi de şunları söyledi: “İçerde biriken paraları aldığımızda bir iki ay iyi gibi gelecek ama enflasyon ve zamlar paramızı daha da eritecek. Ortada tarih yazılan bir durum yok bana göre, zamlar karşısında tarihi kayıp var ücretlerde. Kelime oyunları ile algı yarattılar ama gerçeği biz her gün fatura öderken, çarşıya pazara giderken görüyoruz. Bu zam fazla dayanmaz.”

BursaMuhalif.com/Uğur Ökdemir

rolex replica watches implemented guidance to game church.