Meclis Genel Kurulu’nda tezkere görüşmeleri başladı

Irak ve Suriye’ye askeri operasyon yetkisini iki yıl daha uzatacak tezkereye ilişkin görüşmeler Meclis Genel Kurulu’nda başladı. Görüşmeler, Meclis’te siyasi grubu bulunan partilerin temsilcilerinin Tezkere’ye ilişkin yorumlarıyla başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak ve Suriye’ye askeri operasyon yetkisini iki yıl daha uzatacak tezkereye ilişkin görüşmeler Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda başladı.

Siyasi parti temsilcilerinin konuya ilişkin görüşlerini sunacağı görüşmelerde ilk sözü İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan aldı.

CHP ‘Hayır’ diyecek

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında gündeme alınan Cumhurbaşkanlığı tezkeresine ilişkin partinin tutumunu CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel açıkladı. Özel tezkereye “Hayır” oyu vereceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin bugünkü grup toplantısında, “Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız?” diye sordu.

MHP ‘Evet’ diyecek

Cumhur İttifakı ortağı MHP de tezkereye “Evet” oyu verecek partiler arasında yer alıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün yaptığı partisinin grup konuşmasında tezkereye “önşartsız” evet diyeceklerini açıkladı. Bahçeli, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesini temel alan tezkereye önşartsız evet diyeceğimizi, bu konunun tartışılacak, konuşulacak, müzakere edilecek bir yanının olmadığını kararlılıkla beyan ediyorum” ifadelerini kullandı.

HDP: İktidarın gidiş tezkeresi

Meclis’in 3’üncü büyük partisi HDP ise tezkereye ‘hayır’ diyor. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin bugünkü grup toplantısında, “Bu tezkere, iktidarın gidiş tezkeresidir” dedi.

İYİ Parti: Eleştirilerimiz baki kalmakla birlikte ‘evet’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, “Eleştirilerimiz baki kalmak kaydıyla evet oyu vereceğimizi söylemek isterim” diyerek partisinin tavrını açıkladı.

TİP: Tereddütsüz ‘hayır’

Irak ve Suriye tezkeresine tereddütsüz “hayır” diyeceklerini açıklayan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş da “Savaş baronları, silah tüccarları, savaştan beslenen iktidarlar çok mutlu. Bunların Türkiye’deki temsilcisi olan saray rejimi çok mutlu. Biz TİP olarak bu tezkereye tereddütsüz ‘hayır’ diyoruz. Bu tezkerenin en önemli yanı, halkın yaşadığı yıkımın üzerini milliyetçilikle örtme çabasıdır.” ifadelerini kullandı.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi