Madımak katliamını affetmek hiçbir vicdana sığmaz!

Mudanya Alevi Kültür Derneğinde bir araya gelen Bursa Alevi kadın platformu 2 Temmuz 1993 yılında Madımak otelinin yakılmasında öncülük eden bidonla benzin taşıyan Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilmesine karşı, basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi.

Bursa Alevi Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada konuşan Saniye Akaltun; “Devlet 27 yıllık adaletsizliğe devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin AKP’li Cumhurbaşkanı, Madımak katilini “affederek” serbest bıraktı. Bu karar başta Alevilere olmak üzere tüm çağdaş, demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbedir. Serbest bırakılan affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katlinden bizzat sorumludur. Madımak davasında “zamanaşımı” için “hayırlı olsun” diyenler bir kez daha bizi şaşırtmadı. Aileler ve örgütümüzün 27 yıldır sürdürdüğü adalet arayışı devam edecektir” denildi. 

Bu kararı tanımıyoruz Açıklamanın devamında; “Milyonlarca insanın vicdanında asla affedilmeyen bu katliam kadar bu katliamın üstünü örtmeye ve katilleri aklamaya çalışanlar da tarihin karanlık sayfalarında yerlerini çoktan alacaklardır. Madımak katliamını affetmek hiçbir vicdana sığmaz. Madımak milyonlarca Alevinin kırmızı çizgisidir. Bir devletin yapması gereken, adaleti sağlamaktır. Madımak, Cumhuriyet tarihinde yapılan en ağır ve en alçak katliamdır. Bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş daha da büyütülmüştür. Bu kararı tanımıyoruz. Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır. O yüzden bu katilin bir oldu bitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bu adaletsiz, haksız ve hukuksuz kararı bulunduğumuz her yerde teşhir edip halkımıza duyuracağız” dedi.  

tipobet paykwik paykwik bozum paykwik satın al ucuz paykwik Paykwik Nedir paykwik al dalaman airport transfers https://paykwikevi.com/ Marmaris günlük turlar Marmaris dalış turu Marmaris Tekne turu