Kuzey Ormanları raporu yayımlandı: Bursa’dan iki tahribat rapora yansıdı

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği’nin hazırladığı üç aylık izleme raporu yayımlandı. Rapora göre 2021 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları boyunca 436 adet tehdit, tahrip ve savunma nitelikli izleme kaydedildi. 

Dünyanın en önemli doğa alanlarından ve ekolojik koridorlarından biri olan Kuzey Ormanları coğrafyasını düzenli olarak izleyen derneğin üç aylık periyotlarla yayımladığı raporda çok sayıda tehdit, tahrip ve savunma kaydedildi.

Yapılan izlemelere göre son dönemde bölgesel olarak bakıldığında 1. bölgede (Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kuzey Çanakkale) 120 adet, 2. bölgede (İstanbul) 92 adet, 3. bölgede (Sakarya, Kocaeli, Düzce) 99 adet ve 4. bölgede (Yalova, Kuzey Balıkesir, Kuzey Bursa) 32 adet tehdit, tahrip ve savunma başlığı tespit edildi. İzlemelerde ayrıca Kuzey Ormanları ile ilgili yasa-yönetmelik değişikliği, ormanlara giriş yasakları gibi başlıklarda ulusal ölçekli 53 adet, Marmara Denizi ile ilgili olarak da 28 adet izleme rapora yansıdı. 

4. bölgede yer alan Bursa’da raporda yerini aldı. Bursa’nın kuzeyinde yaşanan yangın haberleri rapora konu olurken, bu alanda iki haber göze çarptı. 

  • 2 Ağustos 2021 Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Elbeyli mahallesi koyundere mevkiinde çalılık bir alanda yangın meydana geldi.
  • 21 Ağustos 2021 Bursa’nın Mudanya ilçesi Çepni Köyü mevkiinde çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü. 

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi