Koronavirüs’ü fırsat bilip ağaç kesimi yaptılar

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla mevkiinde faaliyet gösteren Lübnanlı maden şirketinin Türkiye’nin Coronavirüs salgınıyla boğuştuğu ve insanların evde kalmak zorunda olduğu ortamı fırsat bilerek kapasite artırımı için ağaç kesimi yaptı.

Ağaç kesimine bölgede bulunan köylüler karşı çıktı.

Bölgede 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren Meyra Madencilik şirketinin bakır-kurşun-çinko maden ocağı genişletme çalışmaları kapsamında geçtiğimiz gün ağaç kesmesine başlamış köylüler ağaç kesiminin yapıldığı bölgede eylem yaparak ağaç kesimine engel olmaya çalıştı.

Ağaçları, tarım alanlarını yok etmek için yolu kestiler  

Ağaç kesiminin yapıldığı bölgeye gitmek isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal köy yoluna giden yolun güvenlik güçleri tarafından kesildiğini söyleyerek; “Koronavirüs salgınından vatandaşı korumayan AKP yönetimi, maden şirketini korumak için yollara barikatlar oluşturmuş. Yenişehir ilçesi Barcınlı ve Kirazlıyayla köylerine giden yollar güvenlik güçlerince kesilmiş.
Emniyet mensupları maden şirketi işlerini rahat yapsınlar, ağaçları, tarım alanlarını yok etmek, köylülerin yaşam alanlarını bitirsinler diye burada bekliyorlar. Yana koronavirüsten dolayı halkın izolasyonunu veya bir karantinadan dolayı burada beklemiyorlar. Biz bu zihniyeti yakından tanıyoruz. 18 yıldır bu ülkenin dağını, toprağını, taşını yağmalayan, talan eden, yandaşlarını zengin eden zihniyet. Bugün bütün dünya ölümcül bir hastalıkla uğraşırken, birkaç gün önce İstanbul’da Kanal İstanbul ihalesi, Nurhak’ta HES, Pamukkale Üniversitesi’nde atalık tohumlarımızı, yerel tohumlarımızı savunan hocalarımıza uygulanan şiddet ve bugün burada Yenişehir’de Barcın ve Kirazlıyayla’da Meyra denen bir şirketin çinko, bakır çıkaracağım, zengin olacağım diye yağma ve talan ettiği ağaçlarımızın, topraklarımızın ve köylerimizin korumasını yapmaya gittiğimiz yerde bizim yolumuz kesiliyor. Halkın yolu kesiliyor. Halka ‘madenciler istediğini yapar’ deniliyor. Ne yazık ki iktidar bir kez daha ‘benim için koronavirüs önemli değil, koronavirüsten ölüm önemli değil, benim için kar, rant, madem önemli. Bu nedenle ben korona morona tanımıyorum, asıl olan çıkardır, madendir, madeni çıkaran müteahhitlerdir, madencilerdir. Ben onların çıkarını düşünüyorum. Ben onları koruyacağım’ diyor.
Yani bir devletin, bir hükümetin ormanı, ağacı, köylüyü, tarım alanını koruması gerekirsen madenciyi koruyor. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Ferman padişahın olabilir, bu topraklar bizim” dedi.

tipobet paykwik paykwik bozum paykwik satın al ucuz paykwik Paykwik Nedir paykwik al dalaman airport transfers https://paykwikevi.com/ Marmaris günlük turlar Marmaris dalış turu Marmaris Tekne turu