Hava alarm veriyor, kentte nefes alınamıyor

Türkiye’nin hava kalitesi en kötü kentlerinden biri olan Bursa’da bugün nefes almak insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentin çeşitli noktalarında kurduğu hava kalitesi ölçüm istasyonlarından alınan verilere göre kent merkezinde bugün hava kalitesi ‘tehlikeli’ düzeyindeydi.Hava kalitesi kent merkezinde tehlikeli boyutlara ulaşmışken, diğer bölgelerdeki istasyonlardan veri alınamaması ise gözlerden kaçmadı. İnegöl, Kestel gibi kentin sanayisini barındıran ve yaz aylarında bile hava kirliliğinin üst düzeyde olduğu bölgelerde ise kirliliğin ne boyutta olduğu bilgisine erişilemedi.


Kenti boşaltmak bile gerekebilir

Konuyla ilgili Bursa Muhalif’e konuşan Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, “Bu hava kalitesinde en sağlıklı olanlar bile tehdit altında. Artık yaşlısı, çocuğu hedef almıyor herkesi tehdit ediyor. Bu durumda acilen yetkililerin önlem alması gerekiyor. Belki de kentin bile boşaltılması gerekecek.”

BursaMuhalif.com

tipobet paykwik paykwik bozum paykwik satın al ucuz paykwik Paykwik Nedir paykwik al dalaman airport transfers https://paykwikevi.com/ Marmaris günlük turlar Marmaris dalış turu Marmaris Tekne turu