Erdoğan ‘düşük faiz’ politikasındaki ısrarını sürdürüyor: Asla taviz veremem ve vermeyeceğim

Türkmenistan ziyareti dönüşünde uçağına aldığı gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerdeki kur hareketlerinin iktisadi temelinin bulunmadığını öne sürdü. Erdoğan, faiz konusunda ise alışıldık tavrını sürdürerek, “Ben hiçbir zaman faizin yükseltilmesini savunmadım, savunmuyorum ve savunmayacağım. Bundan taviz veremem ve vermeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Her zaman düşük faizi savunduğunu ve bu konuda taviz vermeyeceğini söyleyen Erdoğan, “Faiz lobileri kuduruyor” ifadesini kullandı.

“Eğer ben de ekonomi tahsili görmüşsem”

“Son günlerde kur üzerinde iktisadi temelleri bulunmayan hareketler nedeniyle yaşanan fiyat artışlarının oluşturduğu sorunları da milletimizin lehine yatırım, istihdam ve üretimle çözeceğiz” diyen Erdoğan, “İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana ekonomideki tezimiz özellikle düşük faizdir ve bir de faiz-enflasyon ilişkisini ben devamlı ‘faiz sebep, enflasyon neticedir’ diye işlemişimdir. Bu tezim değişmedi. Bugün de ben yine aynı tezi savunuyorum ve buna inanıyorum. Eğer ben de ekonomi tahsili görmüşsem ve bu ekonomi tahsilinden de öte bazı değerler silsilesi içerisinde de inandıklarım, bilgim varsa, faiz sebeptir, netice değildir; enflasyon neticedir. Tabii burada bazıları bunun tam aksini savunuyorlar” şeklinde konuştu.

“Faiz lobileri kuduruyor”

Erdoğan hiçbir zaman faizim yükselmesini savunmadığını ve savunmayacağını yine belirterek, “Bu benim aynı zamanda değerler silsilesi içindeki yapımdır. Bundan taviz veremem ve vermeyeceğim. Bu şekilde gidişle de biz bu işi başaracağız. Göreceksiniz enflasyon inşallah seçim öncesi nerelere düşecek; çok açık net bütün delilleriyle her şeyiyle ortada. Çünkü faiz lobileri kuduruyor” dedi.

Erdoğan, TÜSİAD’ı da eleştirdi, “Ben ne dedim TÜSİAD’a? “Hadi buyurun, para sizde, finans sektörü sizde. Niye yatırım yapmıyorsunuz? Ama biz size bunu söyleyince siz tam aksini söylüyorsunuz. ‘Faizi düşürelim’, yok… Başta kamu bankaları olmak üzere biz yatırım yapacak olanlara gerekli destekleri vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Asgari ücret

Asgari ücretle ilgili de konuşan Erdoğan, “Asgari ücret arttı diye işçi çıkarma gibi bir durumla karşılaşacağımızı da zannetmiyorum. Biz alt gelir grupları başta olmak üzere milletimizin bütün kesimlerinin hayat şartlarını iyileştirmek için mücadele ediyoruz. İstenmeyen durumların oluşmasını engellemek için elimizdeki araçları kullanırız. Kimsenin mağdur olmasına müsaade etmeyiz” dedi.

Stokçuluk sorusu üzerine Erdoğan stokçuluk yapılmasının yasak olduğunu söyledi, “Örneğin şekerle ilgili yapılan açıklamaların ardından Tarım ve Orman Bakanlığımız depolarda ne kadar şeker olduğunu oralarda göstermek suretiyle herhangi bir sıkıntının olmadığını çok açık net ortaya koydular. Böyle bir sıkıntı yok. Eğer cezai müeyyideleri düşükse, bunların cezai müeyyidelerini artırmak suretiyle biz bu işin üzerine gidelim. Stokçuluk dinimizde de yasaktır” görüşünü paylaştı.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

rolex replica watches implemented guidance to game church.