“Emeklilikte yaşa takılanlar, lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor”

Bursa’da Cumhuriyet Halk Partisi, EYT’lilierin sorun ve taleplerini dile getirmek için emeklilerle birlikte Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Emeklilikte yaşa takılanların 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ettiklerini dile getiren CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor.” dedi.

1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısının kademe kademe arttırıldığını dile getiren Karaca, bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından birinin ortaya çıktığını söyledi.

EYT’liler yaş engeliyle birlikte AKP-MHP engeline takılıyorlar

İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik haklarının ellerinden alındığını ve yıllar sonraya ötelendiğini ifade eden Karaca, “1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi.Emeklilikte yaşa takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte yaşa takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar EYT mağdurlarına ‘daha gençsin, emekli olamazsın’ diyor. Öte yandan işverenler ise ‘sen yaşlısın, sana iş veremem’ diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta ‘en yoksun’ diyor.” dedi.

7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor

46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı’nın, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva gördüğünü belirten Karaca, “Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor. 4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda.” ifadelerini kullandı.

Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’lilerin hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini ilan eden Karaca, CHP’nin vaatlerini şu şekilde sıraladı:

  • “EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz.
  • En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz.
  • Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız.
  • Emeklilerimizin yıllardır beklediği İntibak Yasası’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.”

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

rolex replica watches implemented guidance to game church.