Bursa’da yılbaşından bu yana 91 hekim istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl başkanı İsmet Karaca, hekim istifalarına dikkat çekerek, hükümeti sağlık personelinin sorunlarını ciddiye alarak çözmeye davet etti. 

AKP’nin 2000’li yılların başında “İstediğiniz hastanede, istediğiniz doktordan hizmet alacaksınız” diyerek iktidara geldiğini hatırlatan Karaca, “Gelinen noktada görüyoruz ki, bırakın istediğiniz doktora muayene olmayı, kamu hastanelerinde muayene için randevu dahi alınamıyor. Kamuda görev yapan doktor sayısı hızla azalıyor. Doktorlar adeta kamu hastanelerinden kaçmak zorunda bırakılıyor. AKP hükümeti sağlık personelinin haklı taleplerine kulak vermelidir” dedi.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre Bursa’da 2021 yılı başından bu yana 48’i uzman hekim ve 43’ü pratisyen toplam 91 tabibin kamudaki görevinden istifa ettiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“İktidara geldiği ilk dönemden buyana bazı meslek gruplarını adeta hedef alan AKP zihniyetinin yaptıkları hafızalarımızda. Öğretmenleri velilerin, sağlık çalışanlarını da magandalığı kendine hak gören hasta yakınlarının önüne atan AKP’nin seçim bildirgelerinde sağlık çalışanları, öğretmenler için söz verdikleri özlük hakları ile ilgili iyileştirmeler de 20 yıldır masaldan öteye gitmedi. Öğretmenler vizyon belgelerine girmiş meslek kanununu hala beklerken, hemşireler ve polislerle birlikte 3600 ek gösterge konusunda da mağdur edildiler.”

Hekimlerin istediği 7200 ek gösterge konusunda AKP hükümetinin hiçbir olumlu yaklaşımının olmadığına dikkat çeken Karaca, kamu hastanelerinde randevu bulunamadığını hatırlattı.

Performans ödemesi alamayan, yöneticilerin baskı ve keyfi tutumundan dolayı istifa eden hekim sayısının her geçen gün arttığını belirten Karaca, hizmet aksaklıklarının had safhaya ulaştığını söyledi.

Bursa’da yılbaşından bu yana pratisyen ve uzman hekim olarak toplamda 91 hekimin kamudan istifa ettiğini aktaran Karaca, “AKP hükümetinin ve Sağlık Bakanlığı’nın bunda hiç mi rolü yok?” diye sordu.

Pandemi koşullarında, kahramanca hizmet verenleri unutmayın

Pandemiyle mücadelede neredeyse ikinci yıla gidildiğini belirten Karaca, “Tabip Odaları, Covid-19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını talep etti. Tüm sağlık çalışanlarına, Türkiye’de ilk vakanın ilan edildiği 11 Mart 2020’den itibaren, pandeminin sonlandığı zamana kadar her yıla 120 gün yıpranma payı, fiili hizmet süresi zammı istedi. Neredeyse 20 aydır salgın hastalıkla en ön safta mücadele eden, hastalanan, hatta yaşamını yitiren sağlık personeline gözünüzü kapatamazsınız. Beceremediniz, vatandaşa maske dağıtamadınız anladık ama Covid-19’la bire bir mücadele eden sağlık çalışanlarını da maske bile vermeden çalıştırdığınızı henüz unutmadık. Birçok ülkede Covid-19 meslek hastalığı sayılırken, ülkemizde hala yasal düzenleme yapılmaması çalışana zulümden başka bir şey değildir.” dedi.

36 saat nöbet, 5 dakikalık dilimlerde 100 hastaya muayene

Devlet hastanelerinde hasta muayene süresinin 5 dakikaya düşürüldüğünü de hatırlatan Karaca, “Bu süre muayene için çok yetersiz olduğundan hekimler en az 20 dakika süre olması gerektiğini vurguluyor. AKP hükümeti, asistan hekimleri ucuz işgücü olarak görmekten vazgeçmelidir. Asistan hekimlerin çalışma şartları net şekilde düzenlenmelidir. Standart bir kamu çalışanı ayda ortalama 168 saat mesai yaparken bir asistan hekimin mesai süresi 360 saati bulabiliyor. Asistan hekimler birçok branşta 36 saate varan sürelerde çalışmak zorunda kalıyor. Üstelik yorgun geçen gecenin ardından polikliniklerde 100’e yakın hasta muayene ediyor. Bir asistan hekim şunu sordu: ’30 saattir çalışan asistan hekimin 80’nci hastası ya da ameliyat ettiği kişi olmak ister misiniz?’ AKP hükümeti artık sağlık personeline, öğretmenlere, polislere hakkını teslim etmelidir. Bir yandan polise, öğretmene, hemşireye 3600 ek gösterge, bir yandan öğretmene meslek kanunu sözünü tutmalı, diğer yandan ‘giderayak’ hekimlerin 7200 ek gösterge talebini de acilen gündemine almalıdır.” açıklamasında bulundu.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

rolex replica watches implemented guidance to game church.