Bursa’da teleferik fiyatları cep yakıyor: Bursalı yurttaş tercih edemiyor

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden olan Uludağ, her mevsim binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Her gün yüzlerce turisti ağırlayan Uludağ’a Bursalılar ne sıklıkla gidebiliyor bu ise merak konusu. Muhalif Tv olarak Bursalılara “Uludağ’a çıkabiliyor musunuz?” diye sorduk.

Yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan Uludağ’ı, geçtiğimiz sezon toplam 1 milyon 122 bin 252 kişi ziyaret etti. Bursa İl Jandarma Komutanlığı’ndan alınan bilgilere göre; bu kişilerin 771 bin 860’ı araçla, 350 bin 392’si ise teleferik ile Uludağ’a geldi. 

Ziyaretçilerin yarsından fazlası teleferik ulaşımını tercih etmezken Uludağ’ı ziyaret eden yurttaşlar arasında Bursa’da yaşayan yurttaşların sayısı ise bilinmemekte.

Tek yön gidiş 50 lira

BursaMuhalif’e konuşan Bursalı yurttaşların çoğu teleferik ücretinin pahalı olması nedeniyle tercih edilmediğini dile getiriyor. Teleferikle Uludağ’a gitmenin bedeli ise aynı gün içinde gidiş-dönüş 60 lira iken tek yön 50 lira.

Dört kişilik bir aile için teleferik ile Uludağ’a gitmenin maliyetinin yüksek olacağını belirten bir yurttaş, “Tek kişi gidiş-dönüş 60 lira. Dört kişilik bir aile gitmek istese teleferik ile 240 lira ödemek zorunda birde oraya gidince sucuk ekmek yemek istesek altından kalkamayız” dedi.

Bursa’da yaşamalarına rağmen teleferik fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Bursalıların teleferiği kullanamadığını dile getiren yurttaş, çevresinin ve kendisinin teleferik fiyatlarını yüksek bulduğunu söyledi.

Yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği Uludağ’a hayat şartları nedeniyle Bursalıların çıkamadığını ifade eden yurttaş, Bursalıların da güzel havadan faydalanıp eğlenebilmesi gerektiğini söyledi.

BursaMuhalif.com/Ezgi Bulut/B.Gökay Küpeli