Bursa Demokrasi Güçleri: Irkçılığa karşı birleşelim

Konya’nın Meram ilçesinde yaşayan Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin ırkçı saldırı sonrası katledilmesi Bursa‘da protesto edildi.

Konya’daki ırkçı saldırı ile aynı aileden 7 kişinin katledilmesinin ardından Bursa Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla yapılan eylemde açıklamada bulunan Doğan Yıldırak, “17 Haziran’da HDP İzmir İl binasına yapılan saldırı sonucunda Deniz Poyraz’ın katledilmesi, ardından takip eden haftalarda HDP binalarına ve üyelerine yapılan saldırılar ve farklı illerde emekçi Kürt ailelere yapılan ırkçı saldırılar sonucunda Hakim Dal katledilmiştir.” diyerek saldırıların planlı ve organize olduğuna dikkat çekti.

İktidarın HDP’ye ve Kürtlere yönelik saldırıların tamamında saldırganları teşvik edici, kollayıcı tutum aldığını söyleyen Yıldırak, “Daha bir hafta önce Hakim Dal’ın katledildiği Konya’da 40 saldırgandan 39’u serbest bırakılmıştı. Dedeoğulları ailesinin fertleri bu yıl 12 Mayıs’ta yine ırkçı saldırıya uğramış, tutuklanan 5 kişi “delil yetersizliği” gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.” diyerek olası yeni saldırıların da önünün açıldığını ifade etti.

Yönetemiyor, şiddete başvuruyor

Devletin baskı ve şiddet dışında yönetme yolu bulamamakta, işçi ve emekçilerin, kadınların, öğrencilerin, halkların büyüyen tepkilerini, gelişmekte olan direnişi engelleyemediğini ve bu nedenle de yükseltilen ırkçılığın etkisiyle kitleleri birbirine hedef haline getirdiği belirten Yıldırak, açıklamasının devamında şunları söyledi:

Halklara yönelik saldırı ve katliamların sorumlusu, bu saldırıları organize edenler ve onlarla birlikte ırkçı söylemleri yükseltenlerdir.

Kürt Halkı geçmişte de katliamlar ve yükseltilen ırkçılığın karşısında direndi. Halkların kardeşliğini, barışı, özgürlüğü istemekten, onun için yaşamaktan bir an olsun vazgeçmedi.

Bizler de bu saldırıların karşısında boyun eğmeyeceğiz. Adalet için, özgürlük için, insanca ve onurlu bir yaşam için, halkların kardeşliği ve eşitliği için olan mücadelemizi büyüterek bu saldırıları aşacağız.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

rolex replica watches implemented guidance to game church.