BTO: “Covid-19 meslek hastalığı yasası istiyoruz!”

Bursa Tabip Odası, Türk Tabileri Birliği’nin ‘Emek Bizim, Söz Bizim’ sloganıyla başlattığı eylemler çerçevesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, COVID-19’un meslek hastalığı olarak tanımlandığı bir yasanın çıkarılması istendi.

Bursa Akademik Odalar Birliği’nde bulunan Türkan Saylan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında, Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Ayşenur Aydoğan Yentürk, Dr. Abdullah Karadağ ile beraber Oda üyeleri Dr. Bülent Aslanhan, Dr. Ercan Ertürk ve Dr. Ersan Taşçı yer aldı.

Dr. Yentürk’ün okuduğu açıklamada, “COVID-19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını talep ediyoruz. Tüm sağlık çalışanlarına Türkiye’de ilk vakanın ilan edildiği 11 Mart 2020’den itibaren, pandeminin sonlandığı zamana kadar her yıla 120 gün yıpranma payı, fiili hizmet süresi zammı istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Salgın değil, algı yönetildi

19 aydır zamanında ve etkili bir önlem almayanlar, bilime sırtını dönenler, şeffaf davranmayanlar, verileri değiştirenler yüzünden gün be gün tükendiklerini dile getiren Dr. Yentürk, “Mart 2020’den itibaren meslek örgütlerinin, bilim insanlarının uyarılarını dinlemeyenlerin pandeminin yükünü yalnızca bizlerin üzerine bırakacağı anlaşılmıştı. Bizler mesleğimizin gereklerini elbette yapacaktık ve yaptık, ancak sürecin tüm yükünün üzerimize yıkılmaması için şeffaf, akılcı ve bilimsel bir salgın yönetimi talep ettik. Buna rağmen salgın değil, algı yönetildi. Bu algı yönetiminde de biz sağlık çalışanlarına yalnızca kahramanlık güzellemeleri, balkonlardan alkışlar, hakkınızı ödeyemeyiz tesellileri düştü. Uzunca bir süre ‘of’ bile diyemedik, çünkü ‘kahramanlar yorulmaz’ gibi büyük bir duygusal yüke maruz bırakıldık.” dedi.

Maskeye dahi ulaşamadık

19 aydır öldüklerine, hastalandıklarına dikkat çeken Dr. Yentürk, “Halbuki ‘kahramanlar’ bu süreçte nitelikli bir maskeye dahi ulaşamadı. Kahramanlara dağıtılan maskeler korumak bir yana tam tersi korunuyor hissi yaratarak daha fazla hastalanmamıza neden oldu. Kahramanları işyerlerinde bulaştan koruyacak düzenlemeler yapılmadı, kış aylarına gireceğimiz bu günlerde ise işyerlerimizin havalandırma sistemlerinin yeterliliğine dair bile en ufak bir bilgiye sahip değiliz.” şeklinde konuştu.

Meslek hastalığı yasası için adım atılmadı

Sağlık çalışanlarının izin, istifa, emeklilik ve rapor haklarının hukuksuzca engellendiğini ifade eden Dr. Yentürk, “Bizler mesleğimizden dolayı ölürken, ekranlarda ‘hastaneden aldığını nerden biliyoruz, evde hastalananlar var’ sözleri Çalışma Bakanı’nın ağzından döküldü. İyi de biz zaten evde kalamıyorduk ki! İzin alamıyor, istifa edemiyorduk. Çıkarılan tüm genelgelerin ‘sağlık çalışanları hariç’ diye çıkarıldığını sayın Bakanın bildiğinden elbette şüphemiz yok. Buna rağmen iktidar, Bakanın sözlerine hak veriyor olacak ki hâlâ ne bir özür diledi ne de meslek hastalığı yasası için adım attı.” dedi.

Hekimlik yaptığınız için öldüğünüzü kanıtlayın

Bugüne kadar 484 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini aktaran Dr. Yentürk, Mesleki maruziyetimizi Cumhurbaşkanının, Sağlık Bakanının dilinden dökülen itiraflar ile duyduk ancak konu yasal bir hak olarak meslek hastalığı yasası talebimize geldiğinde bu sözler unutuldu. Meslektaşlarımızdan başvuru şartı ve illiyet bağı istendi. Yani bizlere pandemide, ‘hekimlik yaptığınız için riskli olduğunuzu, hekimlik yaptığınız için hastalandığınızı, mesleğinizden kaynaklı öldüğünüzü’ kanıtlayın dendi.” açıklamasında bulundu.

Emeğimiz görmezden geliniyor

Hekimlerin ölürken dahi, mesleki onurları verilmediği için istifa ettiklerini, hekimlerin birçok ülkede Covid-19 meslek hastalığı sayılırken, ülkemizde hala yasal düzenleme yapılmadığı için göç ettiğini ifade eden Dr. Yentürk, emekleri görmezden gelindiği için meslektaşlarının, bu topraklarda hekimlik yapmak istemediğini söyledi.

Bu gidişata dur demek için haklarımızı bir an önce istediklerini dile getiren Dr. Yentürk, “Covid-19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını talep ediyoruz. Tüm sağlık çalışanlarına Türkiye’de ilk vakanın ilan edildiği 11 Mart 2020’den itibaren, pandeminin sonlandığı zamana kadar her yıla 120 gün yıpranma payı, fiili hizmet süresi zammı istiyoruz.” dedi.

Dr. Şentürk, “Her hafta bir talebimizi yükselttiğimiz bu süreçte 175 bin hekimin sözcüsü olarak 23 Kasım’da İstanbul’dan başlatacağımız Beyaz Yürüyüş’ün ardından 27 Kasım günü Ankara’da ülkenin dört bir yanından gelen hekimler ve sağlık emekçileri ile Beyaz Forum’da buluşacağımızı, taleplerimizin kabul edilmemesi halinde bu forumda alacağımız kararlar ile mücadelemizin büyüyeceğinden ve sonuç alıncaya kadar devam edeceğinden de kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini bir kere daha hatırlatıyoruz.” açıklamasında bulundu.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi