Hava alanında THY gişesi önünde bekleyen insanlar elerinde telefonlarla endişeli bekleyiş içerisindeler.
Park halinde çok sayıda otomobilin bulunduğu alanın yukarıdan görüntüsü.
Bir kız çocuğu elinde dünyanın alev almış halini resmetmiş, resmin altında ise "Dünyamız yok oluyor, dünyamızı koruyalım" yazısı ile hazırladığı afişi elinde tutuyor. Arkasında ise ayakta başka bir kız çocuğunun yer aldığı ve ikisinin de gülümsediği görülüyor.
Cenaze nakil aracının etrafında çok sayıda kişi bulunuyor.
İki kadın öğrenci birinin elinde sınav giriş kağıdıya birlikte koşuyor
İki tane dağ keçisi, dağlık alanda karşılıklı duruyor. Birinin ön ayakları havada
Bir masa üzerinde Türk Lirası ve dövizler bulunuyor.
İtfaiye aracı yanan evin önünde duruyor.
Devlet dairesinde çok sayıda banko paravanlarla ayrılmış şekilde, önlerinde insanlar işlemlerini yürütüyor.
Üç Frutti Extra Bursasporlu basketbolcu kollarını havaya kaldırarak  galibiyet sevinci yaşıyor
Ayakların göründüğü fotoğrafta, çok sayıda kişinin polis eşliğinde sıralı bir şekilde yürüdüğü görülüyor.
Maç esnasında çekilen görüntüde Bursasporlu futbolcu topa vuruyor
Eczacılar, "Eczacı iflasta" yazılı pankart arkasında yürüyüş yapıyor.
Siyah ceket ve beyaz gömlek giymiş Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı yan yana yürüyor.
Siyah giyinimli bir kadın sokak ortasında durmuş elinde bir taş var. Kadının önünde de eyleme katılan başka kadınlar bulunuyor.
Bir masa etrafında ayakta duran 6 kişi sözleşme imzalıyor.
EYT'lilerin miting görseli ile AKP logosu yan yana kullanılmış.
AW719715 02
Promosyonlar yenilensin, lütuf değil hakkımızı istiyoruz pankartı arkasında çok sayıda kamu emekçisi toplanmış eylem yapıyor.
Ağaçların arkasında görülen Uludağ yamaçları kar nedeniyle beyaza bürünmüş durumda.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sahnede konuşurken tek elinde mikrofon ve not kağıdı tutuyor
Kadın ve erkeklerden oluşan 8 kişi yan yana ayakta duruyor
Sağlı sollu binalar bulunmakta
kapak 091344
AW719388 01
Bir kişi önünde bulunan optik formu doldururken görülüyor.
5064965
Polis ve sağlık ekipleri bir apartmanın girişinde bekliyor.
Bariyerlere çarpan yolcu otobüsü yola paralel şekilde duruyor.

Biz kimiz?

Bursa’nın artık bir ‘gazete’si var

Kesinbilgi16.com için yola çıktığımızda henüz Haziran İsyanı yeni sonlanmış, kentin ve ülkenin her yerinde yüzbinlerce insanın sokaklara döküldüğü, ‘Artık yeter’ dediği bir atmosferin içindeydik. Bursa’da 1 ay boyunca kentin en önemli meydanı olan Heykel halk tarafından zaptedilmiş; işçiler, köylüler, öğrenciler, kadınlar, LGBTİ+’ler, yani tüm ezilen, ötekileştirilen, sistemin tüm yükünü çekenlerin alanları doldurduğu bir dönemdi. Toplumun her kesiminin demokrasi, özgürlük, laiklik şiarıyla sokakları doldurduğu anda bizim de yapmamız gereken bir şey vardı, halkın kendi medyasını kurmak!

Kesinbilgi16 Haziran İsyanı’ndan çıktı

Haziran İsyanı’nın en önemli iletişim aradı olan Twitter, alternatif medyanın önemini tüm Türkiye’ye ve dünyaya yeniden göstermiş oldu. Twitter’da polisler tarafından kapatılan yollardan tutun, halkın kurduğu barikatlardaki ihtiyaçların yayılmasına kadar sosyal medya halkın alternatif medyaya duyduğu ihtiyaç bir kez daha gün yüzüne çıkmıştı ve Twitter’da Haziran İsyanı’nın kilit cümlesi ise ‘Kesin bilgi! Yayalım’ olmuştu. Bursa’da bizim halkın alternatif medyasını kurarken yapmayı hedeflediğimiz de tam olarak buydu; ‘Kesin bilgi’

BursaMuhalif’le yola devam

Kesinbilgi16.com ile uzun süre yayınımıza sürdürürken daha iddialı, daha kararlı ve iktidar perspektifine sahip bir yayın çizgisi ile Bursa’nın gündemini tutmaya karar vererek 7 Haziran seçimlerinde Bursa Muhalif olduk. Bursa Muhalif’le kentte her geçen gün sansürü artan, çevre mücadelelerinin, eğitim ve sağlık hakkı mücadelelerinin; demokrasi, özgürlük, laiklik, adalet ve barış mücadelelerinin sesi olma iddiamızı bir adım öteye taşıdık, tüm ezilen, yoksullaştırılan, ötekileştirilenlerin gündemini oluşturmayı hedef edindik.

Yerel gazetecilerin hesap makineleri

Bursa’da 13 günlük yerel gazete var. İnternet gazetelerinin sayısı ise her geçen gün artıyor. Gazetelerin sayısıyla ters orantılı olarak gazetecilik mesleğinin etiği ve kalitesi de düşüyor.  İlan verenin haberleri manşetten veriliyor, vermeyenin kara propagandası yapılıyor. Tehdit ve kara propagandayla ilan isteniyor, kentin gerçek gündemi daima saf dışı bırakılıyor. Yani gazeteciler bir ellerinde hesap makineleri bir ellerinde kalemle geziyor. Hesap makinesinde daha yüksek hane tutan, gazetede de o kadar yer tutuyor.

Bursa’da gazeteler ve gazetecilik bu haldeyken, halkın gerçek gündemi buralarda yer bulamazken artık kentin muhalif bir gazeteye ihtiyaç ve özlem duyduğu düşüncesiyle haftalık gazete çıkarma yolunu tuttuk. Bizler mücadelenin içinden çıkmış, mücadelenin gereği olarak gazeteci olmak zorunda kalmış genç bir ekip olarak Bursa’da emek, demokrasi, barış mücadelesinin sesi olmaya, görünmeyeni göstermeye, havuz medyasının kökünü kazımaya söz verdik.

Sendikalar, akademik odalar Bursa Muhalif’i oluşturacak

Bursa medyasında hiçbir zaman yer bulamayan, yer alınması istendiğinde ise karşılığından ödeme istenen emek örgütleri ve akademik odalar Bursa Muhalif’in aklı olacak. Eğitimden sağlığa, çevreden, hukuka Bursa’da her mücadele alanının kendi uzmanları ve muhataplarının kendi sayfalarında, kendi sözlerini söyleyecekleri bir gazeteyi birlikte çıkaracağız.

Gazetecilerin tutuklandığı, gazetelerin basıldığı kapatıldığı, tek adam diktatörlüğüne karşı taraf olan herkesin hedef alındığı bir ülke değil, eşit, özgür, demokratik bir ülkede barış içinde yaşayacağımız bir ülkeyi birlikte kuracağız.