https://www.bursamuhalif.com/antikaci-degil-sanki-muze/
Kılıçdaroğlu: SADAT yasal görünümlü
Bursa’da gökyüzü uçurtmalarla renklendi  
Myrleia mozaiklerini restorasyon ve konservasyon çalışması başladı
 Eski Ziraat Bankası yetkilisi Şenol Babuşçu: 500’lük banknotlar ve 5 TL madeni paralar geliyor
Bursa’da ormanlık alanlarda mangal yakmak yasaklandı 
Cari denge 5,55 milyar dolar açık verdi
Bursa Valiliği alınan yeni kararları duyurdu
Benzin ve LPG’ye yeni zam yolda
Bursa’da yanındaki kadını darp eden erkeği çevredekiler etkisiz hale getirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıklıyor!
3 aydır maaş alamayan ‘Kadın Ustalar’ haklarını istiyor!
Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin hasta, 5 bin can kaybı!
Bursa’da zincirleme kaza: Yaralılar var!  
AKP’li belediye Aynur Doğan konserini iptal etti
EYT mitinginde AKP’ye verilen net mesajlar!
AKP’de bir kırılma daha: “Boyun eğmeyin, Türkiye’yi uyarın!”
TKP’liler İncirlik Üssü’ne yürüdü!
Uçurtma şenliğinde çocuklar ezildi!
Bursa esnafı da ‘değişim’ dedi…29 yıllık Tak dönemi sona erdi!
‘Şeytan bile bunların yanında utanır’
Bursa’da taksi ücretlerine zam! İşte kuyruğun nedeni…
BESOB’ta 2 adaylı seçim başladı
Bursa Valiliği’nden yeni Kovid-19 kararları
Çölyak farkındalığı için ‘Glütensiz Hayat Şenliği’ düzenlendi
Çalışma Bakanı Bilgin’e tepki: EYT’liler öfkeli
Boksör Dilara Yücel Dünya şampiyonu oldu
Erdoğan seçim mitinglerine başlıyor!
Marmara Denizi’nde müsilaj benzeri kirlilik görüntülendi
‘Ankara Kuşu’ “şantaj” suçlamasından beraat etti

Biz kimiz?

Bursa’nın artık bir ‘gazete’si var

Kesinbilgi16.com için yola çıktığımızda henüz Haziran İsyanı yeni sonlanmış, kentin ve ülkenin her yerinde yüzbinlerce insanın sokaklara döküldüğü, ‘Artık yeter’ dediği bir atmosferin içindeydik. Bursa’da 1 ay boyunca kentin en önemli meydanı olan Heykel halk tarafından zaptedilmiş; işçiler, köylüler, öğrenciler, kadınlar, LGBTİ+’ler, yani tüm ezilen, ötekileştirilen, sistemin tüm yükünü çekenlerin alanları doldurduğu bir dönemdi. Toplumun her kesiminin demokrasi, özgürlük, laiklik şiarıyla sokakları doldurduğu anda bizim de yapmamız gereken bir şey vardı, halkın kendi medyasını kurmak!

Kesinbilgi16 Haziran İsyanı’ndan çıktı

Haziran İsyanı’nın en önemli iletişim aradı olan Twitter, alternatif medyanın önemini tüm Türkiye’ye ve dünyaya yeniden göstermiş oldu. Twitter’da polisler tarafından kapatılan yollardan tutun, halkın kurduğu barikatlardaki ihtiyaçların yayılmasına kadar sosyal medya halkın alternatif medyaya duyduğu ihtiyaç bir kez daha gün yüzüne çıkmıştı ve Twitter’da Haziran İsyanı’nın kilit cümlesi ise ‘Kesin bilgi! Yayalım’ olmuştu. Bursa’da bizim halkın alternatif medyasını kurarken yapmayı hedeflediğimiz de tam olarak buydu; ‘Kesin bilgi’

BursaMuhalif’le yola devam

Kesinbilgi16.com ile uzun süre yayınımıza sürdürürken daha iddialı, daha kararlı ve iktidar perspektifine sahip bir yayın çizgisi ile Bursa’nın gündemini tutmaya karar vererek 7 Haziran seçimlerinde Bursa Muhalif olduk. Bursa Muhalif’le kentte her geçen gün sansürü artan, çevre mücadelelerinin, eğitim ve sağlık hakkı mücadelelerinin; demokrasi, özgürlük, laiklik, adalet ve barış mücadelelerinin sesi olma iddiamızı bir adım öteye taşıdık, tüm ezilen, yoksullaştırılan, ötekileştirilenlerin gündemini oluşturmayı hedef edindik.

Yerel gazetecilerin hesap makineleri

Bursa’da 13 günlük yerel gazete var. İnternet gazetelerinin sayısı ise her geçen gün artıyor. Gazetelerin sayısıyla ters orantılı olarak gazetecilik mesleğinin etiği ve kalitesi de düşüyor.  İlan verenin haberleri manşetten veriliyor, vermeyenin kara propagandası yapılıyor. Tehdit ve kara propagandayla ilan isteniyor, kentin gerçek gündemi daima saf dışı bırakılıyor. Yani gazeteciler bir ellerinde hesap makineleri bir ellerinde kalemle geziyor. Hesap makinesinde daha yüksek hane tutan, gazetede de o kadar yer tutuyor.

Bursa’da gazeteler ve gazetecilik bu haldeyken, halkın gerçek gündemi buralarda yer bulamazken artık kentin muhalif bir gazeteye ihtiyaç ve özlem duyduğu düşüncesiyle haftalık gazete çıkarma yolunu tuttuk. Bizler mücadelenin içinden çıkmış, mücadelenin gereği olarak gazeteci olmak zorunda kalmış genç bir ekip olarak Bursa’da emek, demokrasi, barış mücadelesinin sesi olmaya, görünmeyeni göstermeye, havuz medyasının kökünü kazımaya söz verdik.

Sendikalar, akademik odalar Bursa Muhalif’i oluşturacak

Bursa medyasında hiçbir zaman yer bulamayan, yer alınması istendiğinde ise karşılığından ödeme istenen emek örgütleri ve akademik odalar Bursa Muhalif’in aklı olacak. Eğitimden sağlığa, çevreden, hukuka Bursa’da her mücadele alanının kendi uzmanları ve muhataplarının kendi sayfalarında, kendi sözlerini söyleyecekleri bir gazeteyi birlikte çıkaracağız.

Gazetecilerin tutuklandığı, gazetelerin basıldığı kapatıldığı, tek adam diktatörlüğüne karşı taraf olan herkesin hedef alındığı bir ülke değil, eşit, özgür, demokratik bir ülkede barış içinde yaşayacağımız bir ülkeyi birlikte kuracağız.