İki köpek yerde yatıyor.
Yeşil beyazlı bir futbolcu yeşil sahaya oturmuş şekilde duruyor.
Bir kadın LÖSEV yazılı bir masanın arkasında konuşma yapıyor. Hemen arkada ise bir başka kadın ayakta beklemekte.
AW773650 02
Bursaspor stadından bir fotoğraf
Çok sayıda kişi gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya'nın resmini tutuyor.
Çok sayıda kişi toplanmış açıklama yapıyor.
Dış ticareti temsil eden bir görsel.
Fotoğraf: BursaMuhalif
Çok sayıda kişi yan yana dizilmiş açıklama yapıyor.
Anadolu Otizm Federasyonu (ANOFED) Yönetim Kurulu Başkanı ve Mina Otizmle Yaşam Derneği Başkanı Canan Cihan ve Mina Otizmle Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Hilal Aydın
Çalınan mazgalın etrafı şeritle çevrilmiş.
İki trafik polisi durdurdukları otobüsün tekerlerini kontrol ediyor.
Okulun dışardan görüntüsü.
Bir otomobil ve benzin pompasının görüntüsü

Motorine zam geldi

Bir kadın avukat masada oturmuş açıklama yapıyor. Arkasında ise avukatlar ayakta beklemekte.
Fotoğrafta sismograf yer alıyor
Fotoğraf: Temsili
Deprem grafik görseli

Düzce’de deprem!

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, üzerinde beyaz ceketle Meclis kürsüsünde konuşma yapıyor
20221124 aa reuters esad erdogan
AW773179 01
Toki projeleri görseli
BURSA'NIN İNEGÖL İLÇESİNDE İTFAİYE EKİPLERİ, BOŞ OLAN BİR EVİN BALKONUNDA MAHSUR KALAN MARTIYI KURTARDI. KURTARMA ANI KAMERAYA SANİYE SANİYE YANSIDI. (SALİH BİLAL ASLAN/BURSA-İHA)
Bursa'nın İnegöl ilçesinde itfaiye ekipleri, boş olan bir evin balkonunda mahsur kalan martıyı kurtardı. Kurtarma anı kameraya saniye saniye yansıdı.
bursa tabip odasindan sahte doktor aciklamasi
Nilüfer Belediye binasının dışarıdan görüntüsü
Optik sınav kağıdının üzerinde mavi kalemtraş, gri kurşun kalem, beyaz silgi ve yarısı görünen siyah masa saati bulunuyor
Telefonda WhatsApp görseli
İttifak kuran partilerin logoları
kamu ve ozel saglik sektorunde sahte doktor skandli kimler suclu

Biz kimiz?

Bursa’nın artık bir ‘gazete’si var

Kesinbilgi16.com için yola çıktığımızda henüz Haziran İsyanı yeni sonlanmış, kentin ve ülkenin her yerinde yüzbinlerce insanın sokaklara döküldüğü, ‘Artık yeter’ dediği bir atmosferin içindeydik. Bursa’da 1 ay boyunca kentin en önemli meydanı olan Heykel halk tarafından zaptedilmiş; işçiler, köylüler, öğrenciler, kadınlar, LGBTİ+’ler, yani tüm ezilen, ötekileştirilen, sistemin tüm yükünü çekenlerin alanları doldurduğu bir dönemdi. Toplumun her kesiminin demokrasi, özgürlük, laiklik şiarıyla sokakları doldurduğu anda bizim de yapmamız gereken bir şey vardı, halkın kendi medyasını kurmak!

Kesinbilgi16 Haziran İsyanı’ndan çıktı

Haziran İsyanı’nın en önemli iletişim aradı olan Twitter, alternatif medyanın önemini tüm Türkiye’ye ve dünyaya yeniden göstermiş oldu. Twitter’da polisler tarafından kapatılan yollardan tutun, halkın kurduğu barikatlardaki ihtiyaçların yayılmasına kadar sosyal medya halkın alternatif medyaya duyduğu ihtiyaç bir kez daha gün yüzüne çıkmıştı ve Twitter’da Haziran İsyanı’nın kilit cümlesi ise ‘Kesin bilgi! Yayalım’ olmuştu. Bursa’da bizim halkın alternatif medyasını kurarken yapmayı hedeflediğimiz de tam olarak buydu; ‘Kesin bilgi’

BursaMuhalif’le yola devam

Kesinbilgi16.com ile uzun süre yayınımıza sürdürürken daha iddialı, daha kararlı ve iktidar perspektifine sahip bir yayın çizgisi ile Bursa’nın gündemini tutmaya karar vererek 7 Haziran seçimlerinde Bursa Muhalif olduk. Bursa Muhalif’le kentte her geçen gün sansürü artan, çevre mücadelelerinin, eğitim ve sağlık hakkı mücadelelerinin; demokrasi, özgürlük, laiklik, adalet ve barış mücadelelerinin sesi olma iddiamızı bir adım öteye taşıdık, tüm ezilen, yoksullaştırılan, ötekileştirilenlerin gündemini oluşturmayı hedef edindik.

Yerel gazetecilerin hesap makineleri

Bursa’da 13 günlük yerel gazete var. İnternet gazetelerinin sayısı ise her geçen gün artıyor. Gazetelerin sayısıyla ters orantılı olarak gazetecilik mesleğinin etiği ve kalitesi de düşüyor.  İlan verenin haberleri manşetten veriliyor, vermeyenin kara propagandası yapılıyor. Tehdit ve kara propagandayla ilan isteniyor, kentin gerçek gündemi daima saf dışı bırakılıyor. Yani gazeteciler bir ellerinde hesap makineleri bir ellerinde kalemle geziyor. Hesap makinesinde daha yüksek hane tutan, gazetede de o kadar yer tutuyor.

Bursa’da gazeteler ve gazetecilik bu haldeyken, halkın gerçek gündemi buralarda yer bulamazken artık kentin muhalif bir gazeteye ihtiyaç ve özlem duyduğu düşüncesiyle haftalık gazete çıkarma yolunu tuttuk. Bizler mücadelenin içinden çıkmış, mücadelenin gereği olarak gazeteci olmak zorunda kalmış genç bir ekip olarak Bursa’da emek, demokrasi, barış mücadelesinin sesi olmaya, görünmeyeni göstermeye, havuz medyasının kökünü kazımaya söz verdik.

Sendikalar, akademik odalar Bursa Muhalif’i oluşturacak

Bursa medyasında hiçbir zaman yer bulamayan, yer alınması istendiğinde ise karşılığından ödeme istenen emek örgütleri ve akademik odalar Bursa Muhalif’in aklı olacak. Eğitimden sağlığa, çevreden, hukuka Bursa’da her mücadele alanının kendi uzmanları ve muhataplarının kendi sayfalarında, kendi sözlerini söyleyecekleri bir gazeteyi birlikte çıkaracağız.

Gazetecilerin tutuklandığı, gazetelerin basıldığı kapatıldığı, tek adam diktatörlüğüne karşı taraf olan herkesin hedef alındığı bir ülke değil, eşit, özgür, demokratik bir ülkede barış içinde yaşayacağımız bir ülkeyi birlikte kuracağız.