Bilim Kurulundan sağlık çalışanlarına 4. doz ve Molnupiravir’e kullanım kararı

Koronavirüs Bilim Kurulunun ardından açıklama yayımlayan Sağlık Bakanı Koca, sağlık çalışanlarına 4. doz aşıyı açtıklarını, Molnupiravir’in tedavi rehberine alınmasını kararlaştırdıklarını duyurdu.

Koronavirüs Bilim Kurulu salgının son durumunu değerlendirmek üzere bugün saat 17.30’da toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından yazılı açıklama yaptı. Koca, sağlık çalışanlarına 4. doz aşıyı önerdiklerini duyurdu. Favipiravir ilacında yeni uygulamaya gidilmesi, Molnupiravir’in de tedavi rehberine alınması kararlaştırıldı

Bakan Koca’nın “Salgın kontrolünde artık yeni tedaviler de devreye alınacak” başlığıyla yaptığı açıklamadan detaylar şunlar:

Sağlık çalışanlarına 4. doz

“Sağlık çalışanlarından 2 doz inaktif aşı olmuş ve  hatırlatma dozunu mRNA veya inaktif aşı olanlar bir hatırlatma dozu aşısı daha isteğe bağlı olarak olabileceklerdir.”

Aşı tavsiyesi

“Günlük yaka sayılarındaki durağan hal devam ediyor. Tedbirlerde hassasiyet gösterilmesi ile yaka sayılarında düşüş sağlayabileceğimiz belirginleşmiştir. Bu düşüşü kalıcı hale getirecek olan yüksek oranda aşılanmadır, Vakti gelen tüm vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamaları tavsiye edilmektedir.”

Favipiravir’de yeni uygulama

“Salgın yönetiminde kullanılan tedaviler yeniden değerlendirilmiştir. Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Bakanlığımızın kendi topladığı veriler bilim kurulumuzda görüşülmüş, söz konusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca, kendi verilerilerimizde hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı görülmüştür.

“Favipiravir, çeşitli çalışmalarda virüse karşı etkin olduğu düşünülerek farklı ülkelerde özellikle ayaktan hastalarda ve belli hasta gruplarında kullanılmıştır. Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre, daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verebilecektir.”

Yeni ilaçlar – Molnupiravir tedavi rehberine eklenecek

“Salgın kontrolünde yeni devreye giren ilaçların kullanımı için de değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim kurulumuz daha önceki toplantılarında ‘Molnupiravir’ etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli girişimler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir. Uygun olan hasta grupları için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma alınmasına karar verilmiştir.”

“Favipiravir ve Molnupiravir’in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir.”

Cezaevleri

“Adalet Bakanlığımıza iletilmek üzere cezaevlerinde salgın sebebiyle uygulanacak yeni kurallar tanımlanmıştır.”

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi