Asgari ücret kimi memnun etti? – Uğur Ökdemir

uğur ökdemir
Uğur Ökdemir Emek Muhabiri

2019’da geçerli olacak ve 10 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret 2 bin 20 lira olarak belirlendi. İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunda belirlenen rakam kimi memnun etti?

En baştan beri patronlar asgari ücretin 2 bin liranın üstünde olmaması gerektiğini söylerken, DİSK net 2800 lira, Türk-İş ise 2 bin liranın üzerinde görüşmelerin yapılmasını istemişti. Dördüncü oturumda asgari ücret patronların istediği bir rakamda kaldı. Devletin resmi istatistik kurumu TÜİK’in “Bir işçinin ne kadar ücret alırsa hayatta kalır ve sağlıklı olabilir” sorusuna verdiği cevap 2 bin 213 lira iken belirlenen rakam bunun aşağısı. 

Asgari ücreti belirlerken enflasyon artışı gözetilerek düzenlendiği söyleniyor ama gerçeğin bu olmadığı işçi ve emekçilerin göz göre göre aldatıldığı ortada. Şöyle ki 1 Ocak 2018’de asgari ücretli bir işçi 1603 liraya 425 dolar alabiliyorken bugün 381 dolar alabilmekte bu en basit örneği olarak karşımızda duruyor. Elektrikten doğalgaza, kiradan suya ve temel tüketim mallarına gelen zamların ardı arkası kesilmezken açıklanan bu asgari ücretin pek de cebimizde kalmayacağı kesin. Kesin olmasa patronlar bu kadar memnun olmazdı.

Şehir merkezlerindeki eylemler ne patronları ne de hükümeti ürkütür

Siyasilerden sendikalara hepsi emeğin kutsal olduğundan bahseder. Emeğin kutsal olduğundan bahsedenler bu süreçte ne yaptılar. İktidarda olan kesimler her zaman işçinin değil patronların yanında saf tuttular. O yüzden o kanattan bir beklentiye girmek boşa ümitlenmek olur. Peki işçileri temsil ettiğini iddia eden sendikalar ne yaptı dersek onlarında elle tutulur bir şey yaptığı söylenemez. Türk İş masa başında açıklama yapmaktan başka bir şey yapmazken, DİSK ise merkezi yerlerde yaptığı açıklamalar dışında kayda değer bir şey yapmadı. Hak-İş’e bir şey demiyorum çünkü hükümet ne derse onlar için geçerli olan odur.

Asgari ücret görüşmeleri öncesi gerçek anlamda işçilerin kayıplarının giderilmesi ve insanca yaşayabilecek bir asgari ücret mücadelesi fabrikalara vardiyalara yayılsaydı, işçilerin tepkileri görüşmeyi yapanlara gösterilseydi bugün bu tablo olmayabilirdi. Fabrikalardan, işçilerden kopuk şehir merkezlerinde yapılan açıklamalarla ne hükümet ne de patronlar köşeye sıkıştırılır. Bunu artık görmemiz gerekiyor.

Mücadeleye devam

Bugün asgari ücret, içinde bulunduğumuz koşullarda bir emekçi ailesinin kayıplarını telafi edecek biçimde artırılmadığı gibi yoksullaşması devam edecektir. Yeni yılla birlikte gelecek yeni zamlar ve krizin etkilerinin her geçen gün daha da artacağı ortadayken asgari ücretin yılın ilk dört ayında eriyeceği açıktır. Asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zam yüksekmiş gibi görünse de gerçek enflasyon karşısında hiç de düşünüldüğü gibi değil. Rakamlar üzerinden yapılan aldatmacaları görüp gerçekte olan kayıplarımızı istemeliyiz. Öbür türlüsü bugün bize iyi zammış gibi gelen yarın soframızdan bir ekmeğin eksilmesi olarak çıkacaktır. Tablo karaymış gibi duruyor önümüzde fakat bunu değiştirmenin de bizim elimizde olduğunu bilmemiz gerek. Tıpkı metal işçilerinin 2015 yılında yaptığı gibi. Yaşam koşulları her geçen gün ağırlaşırken bizim de mücadele etmekten başka bir çaremizin olmadığını bilmemiz gerek.

rolex replica watches implemented guidance to game church.