Uludağ Üniversitesi’nde El Nusra’ya yardım toplayanlara geçit yok

Uludağ Üniversitesi’nde iki günden bu yana Suriye’ye yardım adı altında El Nusra Cephesi için stant açarak para toplayan bir grup üniversiteliler tarafından protesto edildi. Para toplanan standa gelen Uludağ Üniversitesi öğrencileri, paraların kimin için ve kimler aracılığıyla toplandığını sordu. Soruya yanıt veremeyen grup üyeleri, ısrarlar sonucunda paranın El Nusra Cephesi için toplandığını söylemek zorunda kaldı.

Toplanan paraların İnsani Yardım Vakfı (İHH) aracılığıyla Suriye’deki cihatçı silahlı çetelere gönderileceğinin bilgisini veren grup, yaptıkları faaliyeti de “Siz el Nusra’yı tanıyor musunuz?” sözleri ve katliamları sahiplenen ifadelerle savundu.

Yönetim cihatçıları savundu: “Beni çağırın demedim mi?”

Cihatçı silahlı çetelere para toplanmasına izin vermeyeceklerini belirten üniversiteliler, para toplamak için herhangi bir belge bulundurulmamasına da dikkat çekti ve standın kaldırılmasını istedi.

Gerilimin yükseldiği sırada standın çevresine gelen özel güvenlikler standın kendi bilgileri dışında açıldığını öne sürerken, cihatçılar için para toplayan grubun afişlerine izin veren Sağlık Kültür Müdürü Yılmaz Demirci ise grubu koruma altına almaya çalıştı. Demirci, gruba “Bir sıkıntı olacaksa beni arayın dedim. Neden beni aramıyorsunuz?” diye tepki gösterdi. Tartışma sürerken, grup üyeleri topladıkları paraları da stanttan kaçırdı.

Rektörlük göz yumdu, üniversiteliler kovdu

El Nusra Cephesi için para toplanmasına izin vermeyeceklerini söyleyen üniversiteliler alkışlar ve sloganlar eşliğinde standı kapattırdı. Para toplayan grup üyeleri de üniversiteden kovuldu. Fakülteden çıkarken üniversitelileri tehdit eden bir kişinin, daha sonra okul dışında yetkililerle konuştuğu da görüldü.

(Alıntı – Sendika.Org, Kolektifler.net)