Termiğe karşı bu kez pedallar sokaktaydı

Bursa’nın ortasına kurulmak istenen DOSAB Termik Santrali, Bursa’da her kesimden tepki almaya devam ediyor. Son olarak yaşanabilir bir kent için bisikletliler DOSAB’a pedal çevirdi.

11188037_676484495788913_463085419_o

Nilüfer Kent Konseyi Bisiklet Grubu ve DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği “DOSAB Termik Santraline Hayır Demek İçin DOSAB’a doğru pedallıyoruz” etkinliği bugün(3 Mayıs) Ataevler Gazi Pazar Alanı’nda toplanmayla başladı. Burada başlayan termik santrale hayır etkinliği DOSAB Müdürlüğü önüne kadar devam etti.

DOSAB Müdürlüğü önüne kadar pedallayan bisikletliler, müdürlük önünde açıklamada bulundular. 100’e yakın bisikletli adına konuşan Ercan Akbaba, ” Biz çevrenin ve tabiat ananın savunucuları bisikletliler olarak burada toplandık çünkü Yeşil Bursa’mızda DOSAB Kömürlü Termik Santralinin kurulmasını istemiyoruz. Yeşil Bursa’nın üzerine kara bir duman tabakası çökecek ve bu her gün yoğunlaşarak devam edeceği için bitki örtüsü hızla yok olarak Kara Bursa haline gelecektir.” dedi.

Yeşil Bursa yeşil kalsın

Akbaba bisiklet kullananlar olarak bisiklet kullanımını hızla yaymaya çalıştıklarını ifade ederek, hem sağlık açısından hem çevreci olma özelliğinden ötürü egzoz emisyon salınımı olmamasından dolayı çevremize fayda sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Kurulacak olan bu santralin ise tüm emek ve uğraşlarımızı bir günde yok edeceğini belirterek yeşil Bursa’nın yeşil kalması için mücadele vereceklerini söyledi.

DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu adına söz alan Murat Demir’de bugüne kadar termik santrale karşı pek çok etkinlik gerçekleştirdiklerini ve bugün de temiz bir Bursa için mücadele eden bisikletlilerle bir araya geldiklerini belirtti.