SYKP’den tutuklamalara tepki: Hayır demeye devam edeceğiz!

Bursa’da ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklanan 8 kişinin ardından Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Bursa İl Örgütü yaptıkları basın açıklamasıyla AKP’nin baskılarına boyun eğmeyeceklerini ve ‘Hayır’ı daha da güçlü büyüteceklerini belirtti. 

SYKP Bursa Eş Başkanı Ayhan Genç’in tutuklanması sonrasında SYKP il binasında yapılan açıklamada konuşan Cem Çekil, faşizmin inşasında “tabut’a son çiviyi çakmak” kurgusuyla yeni anayasa paketini referanduma götüren AKP/Saray’ın kendisine “dikensiz gül bahçesi” yaratarak seçime gitmeyi ve en yüksek ‘Evet’i çıkarmayı hedeflediğini, bunun için de öncelikle toplumun örgütlü kesimlerine saldırdığını belirtti.

HDP üyesi 1482 kişiye tutuklama

“Sokakta “Hayır” kampanyası yürütenlere dönük baskıların bir diğer boyutu ise Başkanlığa giden yolda en büyük engel olarak gördüğü ve partimizin de kurucu bileşeni olduğu HDK/HDP’dir. Son altı ay içerisinde sadece HDP’den gözaltına alınanların sayısı 9796 ve bunlardan 1482’si tutuklandı. Son bir haftada ise 518 HDP üye, yönetici ve bileşenlerine dönük gözaltı/tutuklama saldırısı gerçekleştirildi.” diyen Çekil, Bursa’da da sürecin aynı şekilde işlediğine değindi.

Bursa’da 2016 Kasım ayından 65  HDP üye, yönetici ve bileşen temsilcisi tutuklu bulunduğunu belirten Çekil, “Ayrıca Kasım başında yapılan operasyonlarda İl Başkanının da olduğu 4 ESP’li tutuklandı. Yine HDP bileşenlerinden Birleşik Devrimci Parti üyesi 4 kişi Ocak ayı sonunda şafak operasyonuyla gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Son olarak 13 Şubat sabahı yine ev baskınları yaşanmış ve 28 kişi gözaltına alınmıştı. 16 Şubatta mahkemeye çıkarılan ve aralarında SYKP Bursa İl Eşbaşkanı Ayhan Genç’in de olduğu 9 kişi tutuklandı.” diyerek Bursa’daki süreci aktardı.

Ayağımızı bastığımız her yerde referandum kampanyasında “Hayır de Sultanlığa”

“SYKP olarak ayağımızı bastığımız her yerde referandum kampanyasında ‘Hayır de Sultanlığa’ sloganı ile örgütlenme, en geniş demokratik muhalefeti oluşturma, büyütme bilinciyle hareket edecek ve AKP/Saray Faşizmine karşı Eşitlik, Özgürlük ve Adalet mücadelesini hız kesmeden sürdüreceğiz.” diyen Çekil, AKP’nin dayatmalarına karşı geri adım atmayacaklarını belirtti.

BursaMuhalif.com