‘Sözde akademisyenler’ Bursa Muhalif’e açtıkları davadan hüsranla döndü

Barış İçin Akademisyenler’in başlattıkları imza kampanyasına karşı yayınlanan metne imza atan Uludağ Üniversitesi ilahiyatçılarının Bursa Muhalif’e yönelik açtıkları davada karar çıktı. Bursa Muhalif’in yayınladığı haberi eleştiri niteliğinde değerlendiren mahkeme, davada beraat kararı verdi. 

AKP’nin savaş politikalarına destek veren ve Barış Akademisyenleri’nin bildirisine karşı yayınlanan metne imza veren Uludağ Üniversitesi ilahiyatçılarının Bursa Muhalif’e yönelik açtığı hakaret davası sonuçlandı.

7 Mart 2017 günü 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, “Bursa’da ‘kan’ isteyen ‘sözde’ akademisyenlerin hepsi ‘İlahiyat’çı! Sahte isimler de cabası!” başlığıyla yayınlanan haberi Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde büyük bir önem atfeden ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirdi.

Bursa Muhalif editörü Ozan Kaplanoğlu katıldığı davada haber içeriğinin bildiri hakkında olduğunu ve ‘sözde’ kelimesinin devlet yöneticileri tarafından da kullanıldığını belirterek suçlamaları kabul etmedi.

Hakim, “Yazı içeriğindeki ifadeler, söylendiği yer ve zaman unsurları da gözetildiğinde katılanların onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, eleştiri niteliğindedir.” yönündeki kararıyla davada Kaplanoğlu hakkında beraat verdi.

Bursa’da ‘kan’ isteyen ‘sözde’ akademisyenlerin hepsi ‘İlahiyat’çı! Sahte isimler de cabası!

BursaMuhalif.com