Sen de gel ayol 17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün’e

17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtı Günü’nde Bursa’da Özgür Renkler Topluluğu ve Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi Birliği Nilüfer Üç Fidan Parkı’nda gün boyu etkinliklerle LGBTİ haklarına dikkat çekmeye hazırlanıyor. 

Bursa’da ilk kez Homofobi ve Transfobi Karşıtı Günü’nde düzenlenecek olan 17 Mayıs etkinlikleri Üç Fidan Parkı’nda sabah 9.30’da piknikle başlayacak ve akşam 20.30’da Praksis konseriyle sona erecek. Etkinlikte cinsiyet ayrımcılığına, nefret cinayetlerine, cinsel yönelim sebebiyle gerçekleşen fiziksel, psikolojik, ahlaki gibi pek çok yönden gerçekleşen şiddete yer verilerek paneller, atölyeler düzenlenecek.

Gün boyu sürecek etkinliklerin programı şöyle: 

09.30 – Açık Havada Piknik:  Dayanışma kahvaltısı yapacağız. Pikniğe katılacak herkes kahvaltı için                                                                 bir şey getirecek ve birlikte çimler üstünde keyfini çıkaracağız.
                                                             (Not: Kahvaltı vejetaryen veya vegan olacaktır. Lütfen dikkat ediniz.)

13.00 – ATÖLYE: Toplumsal Cinsiyet ve Eşitlik Atölyesi

14.00 – PANEL: “Homofobi ve Transfobiye Karşı Mücadele Etmek”

                              Konuşmacılar: İlay Yılmazlar (LİSTAG)
                                                          Semih Özkarakaş (Özgür Renkler LGBTİ)
                                                          Tuncel Emir (Kadıköy Kent Konseyi LGBTİ Meclisi)
                                                          Umut Şah (TODAP)

                              Moderatör: Candan Eriş (Özgür Renkler LGBTİ)

20.30 – Konser: Praksis Konseri

17 Mayıs nasıl kabul edildi?

17 Mayıs 1990’ta Dünya Sağlık Örgütü(WHO) eşcinselliğin bir hastalık olmadığını kabul ederek bunu hastalıklar listesinden çıkarması anısına 2004 yılından bu yana 17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtı Günü olarak kabul edildi. Bugün için 2004’ten bu yana homofobi ve transfobiye karşı mücadele açısından önemli etkinlikler düzenleniyor. Bursa’da da ilk kez bu yıl düzenlenecek olan etkinliklere Özgür Renkler ve Nilüfer Kent Konseyi ve Gençlik Meclisi herkesi yanlarında olmaya çağırıyor.