“Sandığınızda seçmen sayısıyla zarf sayısı eşit değilse, müdahale edin”

İstanbul, Çanakkale, Eskişehir, İzmit, Samsun, Konya, Adana ve daha birçok ilde oy kullanılacak sandıklarda zarf ve pusula sayıları seçmen sayısından az veya fazla çıkıyor.

İzmit’te bulunan Yahya Kaptan Anadolu Lisesi’ndeki 2310 nolu sandıkta seçmen sayısının 411 ancak pusula sayısının 426, zarf sayısının ise 400 olduğu, İstanbul Beylikdüzü’nde 1162 ve 1149 nolu sandıklarda seçmen sayısından az pusula ve zarf sayısı olduğu belirtiliyor.

Çanakkale’deki Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Eskişehir Halil Akkurt İlköğretim Okulu’nda okul genelinde oy pusulası ve zarfların eksik olması nedeniyle sandık görevlileri tarafından tutanaklar tutuldu.

Adana’da Karşıyaka İlköğretim Okulu, Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu, Sıtkı Kulak Ortaokulu, Bahçeşehir İlköğretim Okulu’nda ise oy pusulaları ve zarfları eksik çıkmasına karşı bina sorumluları tarafından öğleden sonra takviye yapılacağı söyleniyor.

Oyum Güven’de ise Kartal ve Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nun eksik zarf/pusula çıkan sandıklarla ilgili olarak “Zaten az oy kullanılacak yeterli” dediğini aktardı.

Seçmen sayısıyla pusula sayısı eşit değilse müdahale edin

Halkevleri Hukuk Dairesi’nden Av. Sercan Aran, bu yıl tasarruf etmek gerekçesiyle çuvalların cezaevlerindeki iş evlerinde hazırlandığını bu nedenle bu tür sıkıntıların olduğunu belirtti. Aran şöyle konuştu:

Eğer sandığınızda zarf veya oy pusulası sayısı eksik ise bu eksikliğin sandık kurulunca tutanak altına alınması ve ilçe seçim kuruluna telefonla bildirilmesi gerekiyor. İlçe seçim kurulu da bu eksikliği gidermekle yükümlüdür. Eğer sandık kurulu başkanı ilçe seçim kurulunu aramamakta diretirse veya ilçe seçim kurulu eksikliği gidermezse, müşahitlerin önce sandık kuruluna bir itiraz dilekçesi yazması gerekiyor. İtiraz dilekçesinin reddedilmesi durumunda müşahit kendi bölgesinde itiraza yetkili kişiyi müşahit olduğu partiden öğrenerek onunla birlikte bir muhalefet şerhi hazırlamalıdır. Bu muhalefet şerhide ilçe seçim kuruluna verilmelidir.

http://www.bursamuhalif.com/bursada-referandum-dakika-dakika-guncelleniyor/

Kaynak: Sendika.Org