Renault işçileri taleplerinden taviz vermiyor

Metal işçilerinin bir haftadır sürdürdüğü direniş Türkiye’nin farklı yerlerindeki fabrikalarda yayılmaya devam ediyor. Coşkunöz’de başarı sağlanamasa da Tofaş ve Mako işçilerinin talepleri doğrultusunda sonuçlanan direniş Renault’ta halen devam ediyor.  

10494653_10204983515802286_6748170399665330357_n

Tofaş’ta ve Mako’da dün gece kabul edilen talepleri bugün Renault patronu işçilere sundu. Ancak Renault işçileri taleplerinin birini bile değiştirmeyeceklerini ve direnişin başından bu yana ne istiyorlarsa onu alana kadar mücadeleyi devam ettireceklerini açıkladı.

Renault patronu işçilere Tofaş’ın sunduğu teklifle bu gece gelerek direnişi bitirmelerini talep etti. İşçiler ise Bosch’ta olduğu gibi saat başı ücrette iyileştirme olmadığı sürece ek bir ödemeyi kabul etmedi. Direnişi sürdüren işçiler, “Taleplerimiz nettir, taleplerimize göre anlaşma sağlanacaktır” diyerek masadan kalktı. Fabrika içinde ve dışında direnişi devam ettiren işçiler havai fişeklerle, meşalelerle taleplerini kabul ettirene kadar eylemleri sürdürmekte kararlılıklarını ortaya koyuyor.