Rektör mü belediye başkanı mı? Ulcay “Alkolü kaldırın” dedi işletmeyi kapattı

Mülkiyeti Uludağ Üniversitesi’ne ait Kükürlü Wamtes Tesisleri Ulcay’ın verdiği sözü tutmadığı iddiasıyla gündeme geldi. Tesisin işletmesinin elinden alınmasına dair konuşan işletme sahibi Hasan Erdem, “Alkolü kaldırın getirin yeni sözleşmeyi hemen imzalayayım” diyen Ulcay’ın sözünde durmadığını belirtti.

Akademik çalışmalar dışında yaz okulunu kaldırmasıyla, Nilüfer Belediyesi’nin çorba dağıtımını yasaklamasıyla, kampüse cami görünümlü AVM projesiyle, akademisyenleri uyguladığı baskısıyla AKP’den rant devşirmek isteyen Rektör Ulcay yine Bursa gündeminde

Uludağ Üniversitesi tarafından kiralanan Bursa Çekirge’de bulunan Kükürtlü Wamtes Tesisleri’nin işletmecisi yaptığı basın açıklamasıyla Ulcay’ın verdiği sözü tutmadığını iddia etti. Ulcay’ın alkolün kaldırılması durumunda işletme sözleşmesini yenileyeceğini belirttiğini ancak sözleşmeyi yeniden onaylamadığını belirtti.

İşletme tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bursa’da turizm sektörüne 32 yıldır gururla hizmet veren Selam Turizm LTD ŞTİ olarak, 2010 yılından bugüne maddi ve manevi büyük emekler vererek sadece Bursalıların hizmetine değil, kentimize gelen yerli ve yabancı turistlere de adeta çekim merkezi haline getirdiğimiz Kükürtlü Wamtes Tesisleri’nden, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın tamamen şahsi, keyfi ve ‘Ben yaptım oldu’ mantığındaki kararıyla yine maddi ve manevi haklarımızın yenilerek, gönülsüz ve rızasız çıkarıldığımızı üzülerek tüm kamuoyuna bildiririz.

Erdem, Yusuf Ulcay’ın göreve geldiği ilk günlerde tesisi ziyaret ettiğini, kendilerinden özellikle alkolü kaldırmalarını istediğini ifade etti. “Biz de alkol aldığımız firmaya yüklü miktarda tazminat ödeme ve zarar etmeyi göze alarak rektörümüzün bu isteğini yerine getirdik. Kendisi bize aynen, ‘Alkolü kaldırın getirin yeni sözleşmeyi hemen imzalayayım’ sözünü söylediği halde vakti geldiğinde yeni sözleşmeyi imzalamamıştır. Bizde söz senet gibidir. Bugüne kadar hiç kimse, ‘Hasan Erdem ağzından çıkan sözü yemiştir, sözünden dönmüştür’ dememiştir çok şükür. Dürüstlük, verilen sözün yerine getirilmesi gibi erdemler bizim için büyük önem taşır. Ne yazık ki sayın Rektörümüz ağzından çıkan bu sözü unutmuş ve inkar etmiştir. Hiçbir projesi olmadığı halde 7 yıl sonra bizi Wamtes’den çıkarmıştır.” şeklinde konuştu.

Konuya dair Uludağ Üniversitesi’nden açıklama:

“Resmi sözleşmesi 2015 yılı sonunda biten tesis kiracısına bildirilmiş ve sözleşme yenilenmeyeceği de belirtilmiştir. Fakat Uludağ Üniversitesi’nin bu haklı talebi kiracı tarafından dikkate alınmamış, kira sözleşmesi yenilenmemesine rağmen kiracı faaliyetlerine devam etmiştir. Fuzuli şağil durumuna düşen kiracı hakkında Uludağ Üniversitesi Hukuk Bürosu tarafından 2016 yılında tahliye davası açılmıştır. Açılan dava mahkeme tarafından haklı görülmüş ve işletme sahibi şahsın hemen mülkü boşaltması yönünde karar verilmiştir. Ardından kiracı tarafından bu karar istinafa götürülmüş, oradan da Uludağ Üniversitesi lehine karar çıkmıştır.”

BursaMuhalif.com