Ortabağlar’da baz istasyonu direnişi sürüyor

Bursa’da Ortabağlar’dan geçen yol refüjüne yapılan Vodafone’a ait baz istasyonuna karşı dün (31 Ocak) yol kesme eylemi yapan mahalle sakinleri dün de (1 Şubat) eylemdeydi. Direnişlerinin ikinci gününde toplanan mahalleliler bu sefer gidiş-geliş çift şerit yolu 2 saat boyunca trafiğe kapattılar.

Muhtar belediyeye, belediye büyükşehire, büyükşehir bakanlığa

Mahalle sakinleri 2. Kez sokağa çıkarken yine hiçbir yetkili saatlerce süren bekleyişe rağmen vatandaşları dinlemeye gelmedi. Eylemin ilk günü telefonda uzakta olduğunu söyleyerek gelmeyen muhtar bu kez mahallede eylem alanındaydı. Ortabağlar muhtarı Ahmet Buran baz istasyonundan kendisinin haberi olmadığını söylerken mahallenin bağlı olduğu Yıldırım Belediyesi’nin de durumdan haberdar olmadığını iletti. Ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşıldı fakat Büyükşehir Belediyesi de kendilerinin ilgilenmediğini söyledi ve topu bakanlığa attı. Büyükşehir tarafından muhtara iletilen bilgiye göre “Vodafone’a ait olan baz istasyonunu mahalledeki yolun refüjüne Ulaştırma Bakanlığı yaptırdı ve belediyenin yapabileceği bir şey yok.”

Direnişin üçüncü gün programı belirlendi

Yolun devamında bulunan Mimarsinan Mahallesi’ne de baz istasyonu kurulduğunu öğrenen mahalleliler direnişin üçüncü gününün programını da belirledi. 2 Şubat Pazar günü Saat: 14.00’da Mimarsinan Mahallesi muhtarlığı önünden Ortabağlar’a kadar yürüyüş düzenlenecek. Kapı kapı gezilerek broşür dağıtılacak, kahvelerde duyurular yapılacak ve “baz istasyonu gitmeden gidilmeyecek!”