“Operasyonlar emek ve demokrasi güçlerine değil IŞİD çetelerine yapılmalıdır”

Eğitim-Sen’e yapılan baskına ilişkin KESK Manisa Şubeler Platformu ve Karaman Eğitim-Sen birer açıklama yayımladı. Açıklamalarda baskın kınanırken operasyonların emek ve demokrasi güçlerine değil Suruç’ta katliam yapan IŞİD çetelerine yönelik olması gerektiği vurgulandı

egitim_sen_baskin_2

Eğitim-Sen’e yapılan polis baskınına karşı Karaman Eğitim-Sen ve KESK Manisa Şubeler Platformu bir açıklama yayımlandı. Manisa KESK Şubeler Platformu adına Manisa Eğitim-Sen Şube Hukuk Sekreteri Murat Serbest tarafından açıklamada son iki gündür savaş konseptine geçildiği belirtilerek AKP’nin hedef saptırma, gerilimi artırarak kaos ortamı yaratma ve erken seçime gitme hesapları yaptığı vurgulandı.

Eğitim-Sen’e yapılan baskınla demokrasinin askıya alındığı bleirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Geçici AKP Hükümeti sanki bu ülkede 7 Haziran Genel seçimi olmamış, sanki tek başına iktidarına halk geçit vermemişçesine ülkemizin geleceğini tümden değiştirecek tehlikeli adımlar atmaktadır. Demokrasi güçlerini, hak ve özgürlükleri baskı altına alarak yakın zamanda yapılacak erken seçimde yeniden tek başına iktidar olmanın yollarını aramaktadır. AKP savaş ve kaos politikalarına derhal son vermelidir. 7 Haziran’da halklarımız ve emekçiler tercihlerini savaşa karşı barış ve demokrasiden yana koymuşlardır. Dolaysıyla AKP’ye düşen halkın iradesine saygı duymak ve gereğini yapmaktır.

Karaman Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada da benzer vurgular yer alırken şöyle denildi:

Sendikamıza dönük arama kararı adına ve kendisine bir türlü ulaşamadığımız savcı tarafından elle yazılmış ve güvenlik güçleri sendikamıza geldikten sonra telefonla gönderilen bir mesajla ve ardında yazılı belge ile bizlere gösterilebilmiştir. Bu durum, tüm çabalarımıza rağmen yürürlüğe konulan iç güvenlik paketinin hukuksuz ve keyfi sonucudur. Bizlere destek amacıyla sendikamız binamız önüne gelen kişilere bile GBT yapılmış ayrıca misafirhanemizde kalan bir Milletvekili danışmanının şahşi eşyalarına da hakkında hiçbir bir arama, yakalama kararı olmamasına rağmen el konulmuştur.

Üyelerimiz ve kamuoyu bilmelidir ki; Eğitim Sen meşru olmayan hiçbir eylemin sahibi değildir. Güvenlik güçleri Suruç’taki IŞİD saldırısında yaşamını yitiren Yüksekova temsilcimiz Süleyman Aksu’nun katillerinin arkasındaki güçleri bulmak yerine sendikamızı hedef almıştır.

Bu operasyonlar, emek, demokrasi, mücadelesi veren insanlara değil, Suruç’ta 31 insanımızı katleden, tecavüzcü daiş çetesine ve onu destekleyenlere yapılmalıdır. Baskılar, gözaltı ve tutuklamalar sendikamızı kriminalize etmeye dönük tüm girişimlere karşı mücadelemizden taviz vermeyeceğimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyor. Gözaltına alınana tüm çalışan ve üyelerimizin derhal serbest bırakılması istiyoruz.

Sendika.Org – twitter.com/sendika_org