Nisan ayı iş cinayetleri raporu yayınlandı: Bursa 3. sırada!

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi(İSİG) tarafından yayınlanan iş cinayetleri raporunda Nisan ayında en az 145, yılın ilk dört ayında ise en az 586 işçi yaşamını yitirdi. Geçen yılın ilk dört ayına göre bu yıl iş cinayetlerinde önemli bir düşüşün olduğu belirtilen raporda, iş cinayeti bilgilerine ulaşmakta yaşanan kısıtlamalara dikkat çekildi. 

Raporda yılın ilk dört ayında yaşanan iş cinayetlerindeki artışa dikkat çekilirken, KHK’lerle ihraç edilen akademisyenlere ve üniversitelerin durumunun üzerinde de duruldu. “Üniversitenin ve bilimin, toplum yararına olması ortadan kaldırılmak isteniyor. Kıdem tazminatının fona devri, özel istihdam büroları, varlık fonu gibi emek karşıtı politikalara yanlış diyenlerin sesi kısılmaya çalışılıyor. Kendisine biat eden, her dediğinin doğru kabul edilmesini isteyen bir anlayış empoze ediliyor. Böylece emek sömürüsünün önündeki bir engel daha kaldırılmaya çalışılıyor.” denilen raporda akademinin biat etmeyeceği belirtildi.

Raporda yer alan son beş yılın ilk dört ayındaki iş cinayeti rakamları:

2013 yılının ilk dört ayında en az 289 işçi,

2014 yılının ilk dört ayında en az 431 işçi,

2015 yılının ilk dört ayında en az 488 işçi,

2016 yılının ilk dört ayında en az 595 işçi,

2017 yılının ilk dört ayında ise en az 586 işçi yaşamını yitirdi…

En çok iş cinayetinin yaşandığı iş kolu

İSİG raporunda iş cinayetlerinin yaşandığı iş kollarına da yer verildi. Tarım, Orman işkolunda 32 işçi; İnşaat, Yol işkolunda 32 işçi; Taşımacılık işkolunda 17 işçi; Ticaret, Büro işkolunda 10 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 9 işçi; Metal işkolunda 8 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 8 işçi; Madencilik işkolunda 7 işçi; Enerji işkolunda 6 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 4 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 4 işçi; Çimento, Cam işkolunda 2 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 2 işçi; Kâğıt işkolunda 1 işçi; Gemi, Tersane işkolunda 1 işçi; ve çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 2 işçi yaşamını yitirdi.

28-50 yaş aralığındaki işçiler iş cinayetlerinde katlediliyor

28-50 yaş aralığındaki 69 işçinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği belirtilen raporda, 14 yaş ve altı yaş grubunda 1 işçi; 15-17 yaş grubunda 1 çocuk işçi; 18-27 yaş grubunda 20 işçi; 28-50 yaş grubunda 69 işçi; 51-64 yaş grubunda 23 işçi; 65 yaş ve üstü yaş grubunda 13 işçi; ve yaşını bilmediğimiz/öğrenemediğimiz 18 işçi yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Bursa 8 işçiye mezar oldu

Raporda 2017 Nisan ayında 49 kentte iş cinayetlerinin yaşandığı belirtilerek, özellikle Türkiye’nin sanayi kentlerindeki işçi sınıfının iş cinayetlerinde ölümünün yoğunlaştığı açıklandı. 10’ar ölüm İstanbul ve Kocaeli’nde; 8’er ölüm Bursa, Konya ve Manisa’da; 7 ölüm Antalya’da; 6 ölüm Samsun’da; 5 ölüm Kayseri’de; 4’er ölüm Adana, Denizli, Diyarbakır, Sakarya ve Tunceli’de; 3’er ölüm Elazığ, Gaziantep, İzmir, Muğla, Osmaniye, Sakarya, Sinop, Sivas, Tekirdağ ve Van’da; 2’şer ölüm Ankara, Aydın, Düzce, Kastamonu, Kırıkkale, Kilis ve Şanlıurfa’da; 1’er ölüm Afyon, Artvin, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Malatya, Mersin, Niğde, Ordu, Siirt, Tokat, Trabzon, Uşak ve Yozgat’ta yaşandı.

BursaMuhalif.com