Nestle’de birlik iyi bir sözleşme getirdi

Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikasının örgütlü olduğu Nestle’de ikinci dönem sözleşmesi imzalandı. Nestle işçileri imzalanan sözleşmeden memnun oldukalarını ve ramazan bayramına mutlu gireceklerini söylediler.

Nestle’nin Karacabey’de bulunan fabrikasında binin üzerinde çalışanı ilgilendiren sözleşme imzalandı. Geçtiğimiz dönem sözleşmede anlaşmaya varılamamış ve Nestle işçileri greve çıkmıştı. 11 günlük grev sonrası anlaşmaya varılan Nestle’de ikinci dönem sözleşme görüşmeleri grev aşamasına gelmeden imzalandı.

İki yıllık imzalanan sözleşme 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak. İmzalanan sözleşmede işçilere seyyanen 475 lira artı her kıdem yılı için 20 lira ve ikinci yıl enflasyon artı yüzde 3 olarak açıklandı. Sosyal yardımlar hariç sözleşmenin yüzde 25 zamla imzalandığı bildirildi.

Nestle’de imzalanan sözleşme Nestle işçileri tarafından olumlu karşılanırken Ramazan bayramına mutlu gireceklerini söylediler. İyi bir sözleşme olmasını aralarındaki birliğe dayandığını söyleyen Nestle işçileri bunu bir önceki sözleşme döneminde greve çıkarken göstermiştik, o birliğimiz devam ediyor dedi.

Sözleşme sonrası işçilere konuşan Tek Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek; “Nestle’de ikinci sözleşmemizi bağıtladık bugün. İlk sözleşmede greve kadar gidildi grevle birlikte belirli haklar elde edildi. Bugün kazasız belasız masa başında uyum içerisinde bağıtladığımız bir sözleşme oldu. Bu sözleşmeler tıpkı bir aile biçimidir. Hangi şartlar olursa olsun bir ailenin ihtiyacı bitmediği gibi, yetiştiremediğimiz gibi ücretleri de en iyi şekilde alırsak alalım hangi şartlarda olursa olsun iki sene döndüğümüz zaman teknolojinin getirdiği imkanlar, hayat pahalılığı bir bakıyordunuz yetmiyor. Bizim görevimizde budur eksiklikleri tamamlayıp ücretleri size sunmaktır. İmzaladığımız bu sözleşmenin Türkiye’nin ve yaptığımız sözleşmelerin en iyilerinden biri olduğunu bilmenizi isterim” dedi.

BursaMuhalif/Uğur Ökdemir