Metal işçisinden seçim yorumu: Kahraman aramaktan vazgeçmeliyiz 

Muzaffer Özkurt 

Metal sektöründe Bursa’yı sallayan işçiler, seçimde yeniden belirleyici olacaklar. Sarı sendikalara korkunun en büyüğünü yaşatan işçiler Erdoğan iktidarının yıkılışını da gösterecek.

Bursa, kayıtlı 700 bin işçinin olduğu bir kent. Renault, TOFAŞ, Bosch gibi tekeller ve bu tekellere üretim yapan yan sanayide çalışan 150 bin metal işçisi, 3 milyonun üzerinde nüfusu bulunan Bursa’nın ekonomik ve sosyal hayatına rengini veriyor. İşçiler, fabrikalarda en çok seçim, dolardaki artış, vergi adaletsizliği, yoksullaşma, emeklilik yaşının yüksek ancak aylıkların düşük olmasını tartışıyor. Bunlara 2015 Metal Fırtına döneminde yaşananlar, geçen MESS sözleşmesi döneminde grevlerinin yasaklanması da eklenebilir. 

Dolayısıyla tüm bu tartışma konularıyla ilgili son yıllardaki olumsuz gelişmelerin sandığa da yansıması beklenir. Ancak referandumda ‘hayır’ demiş olsa da Bursa’da metal işçilerinin memnuniyetsizliğinin sandığa bütünüyle yansıtacağını söylemek bugün açısından mümkün görünmüyor. Peki neden? Bu sorunun yanıtını bulabilmek için Bursa’da çeşitli fabrikalardan işçilerle görüştük. 

Yine herkes borçlu

İşçilerden en çok duyduğumuz söz “Ben çorbama bakarım”, “Belirleyici olan tencerede ne kaynadığı” oluyor. MESS sözleşmesinde “memnun edici” bir zam aldıklarını düşünen işçiler, aradan geçen 6 ayda aldıkları zammın fazlasıyla eridiğini söylüyor. Bosch’ta çalışan bir işçi gelinen noktayı şöyle anlatıyor: “Zammı alınca borcu daha rahat öder hale geldik ama bu bitti. Bir de vergi dilimine girince ücretler düştü. Şimdi herkes yine borçlu. Dolabında yine aynı şeyler var ve yine aynı yemekleri yiyor. Yani değişen bir şey yok. Sözleşme ilk bittiğinde bir sonraki sözleşme yüzde 5-6’ya biter diyenler şimdi ‘Kimse bize düşük zamla gelmesin’ demeye başladı. Yani sendikamız Türk Metal’in yüzyılın sözleşmesi dediği zam çoktan eridi, sıfırlandı.” 

AKP’ye oy veren işçiler, bu durumun nedenlerine dair, hükümetin dilinden konuşuyor; “Dış güçlerin oyunu”, “Baronlar böyle istiyor”… İnce ya da Akşener’i destekleyenler ise yaşananlardan hükümeti sorumlu tutuyor, Erdoğan gittiğinde işlerin değişebileceğini söylüyor. 

Hep işçiyi ezen çark

Ancak kime oy verirse versin, iktidara kim gelirse gelsin, işçiler kendileri açısından durumun düzeleceğini de düşünmüyor. 

Erdoğan’a kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyen ama oyunun rengini gizleyen Renault işçisiyle konuşuyoruz. “Patronlar kâr üzerine kâr elde ediyor, işçilerin durumu kötüleşiyor. Neden daha fazlasını alamasın işçi?” diye soruyoruz. “Sen” diyor, “İşçinin tarafından bakıyorsun. Bunun bir de Renault ve devlet tarafı var. Sen ne yapıyorsun, ucuz işçilik satıyorsun. Renault iki dönem ilk 5’e girmeyen fabrikasına bir daha yeni proje vermiyor. Bir proje 5 yıl daha fabrikanın çalışması ve istihdam yaratması demek. Renault yönetimi soluğu bakanların yanında alıyor. Durum bu. Onlar da ‘Siz devam edin, işçi hep ister zaten, isyan ederse de biz bastırırız’ diyor. İsyan mı ettin, gidiyorlar Tayyip’in yanına, o da işte grevleri yasaklıyor filan. Çark böyle işliyor ve birileri hep kazanırken arasında ezilen işçi oluyor.” 

Akşener ya da İnce bu çarkı değiştirebilir mi?” sorusuna ise o da, diğer işçiler de, olumlu yanıt vermiyor. 

Örneğin İnce’ye oy vereceğini söyleyen bir başka Renault işçisi, “Bir sürü söz veriyor ama gelse yapacağını zannetmiyorum. Ama en azından şimdikinden kötü olmaz. Bunların döneminde ne adalet kaldı ne ekonomi” diyor. “Peki, bu ekonomik model değişmez mi?” diye sorunca “Bilsem, ben de bir partiye üye olur kurtarıcı olurdum” yanıtını veriyor.

Ah bir kahraman çıksa… 

AKP’ye oy vereceğini söyleyen işçiler de Erdoğan yeniden seçilince kendileri için bir şey değişmeyeceğini biliyor. Hemen hepsi “Evet işçi için ve tarım için bir şey yapmadı, ama en azından hizmet getirdi” diye savunuyor Erdoğan’ı ve AKP’yi. Beklenti ise en azından mevcut durumun devam etmesi. Yani işini kaybetmesin, zorlansa da borcunu ödemeye devam edebilsin… Başka bir ifadeyle AKP kazanamazsa elindekini de kaybetmekten korkuyor. 

Peki, nasıl düzelecek bu iş? Aldığımız yanıtlar, AKP’ye oy verenlerin de karşı çıkanların da, Erdoğan’a tapanların da nefret edenlerin de aynı fikirden beslendiğini gösteriyor: “Bir kahraman çıkacak ve bizi kurtaracak.” 

Mesela İnce’ye oy vereceğini söyleyen bir Renault işçisi “Fabrikada bir sürü üniversite mezunu var. İçlerinden biri çıkar hem kendini hem bizi kurtarır” diye konuşuyor. Yine İnce’ye oy vereceğini söyleyen, yan sanayi fabrikasında çalışan bir kadın işçi “Ben Norveç’te yaşamak isterim ama bu ülkenin orası gibi olması için bir şey yapıyor musun dersen, hayır. Herhalde bir kahraman bekliyoruz” diyor. ‘Neden bir şey yapmıyorsun sorusunun yanıtı ise “Çok borcum var” oluyor. 

AKP’ye oy veren işçiler, yaşadıkları çelişkinin üstünü, A Haber’in “güllük gülistanlık memleket” haberleri ve Diriliş gibi dizilerle örtüyor. “Eli kılıçlı, vurduğunu deviren” bir döneme özlem duyan işçi, bu yolla kendine geçici de olsa yeni bir gerçeklik yaratıyor ve bunun elinden alınmasına da izin vermek istemiyor. Ama bir yandan da uygulanan ekonomik politikalar nedeniyle bu özlemin gerçek olamayacağını biliyor. “ABD ile ilişki kurmadan politika yapılmaz” deyip Kurtlar Vadisi Irak filminde Amerikalı askerlerin başına çuval geçiren film karakterini ayakta alkışlayan ruh hali, bu kez Diriliş dizisiyle karşımıza çıkıyor. 

Peki, bir kahraman gelip işçileri kurtarır mı? İşçiler harekete geçmeden seçilecek bir cumhurbaşkanı işçilerin taleplerini karşılar mı?. Sorular çok; yanıtlar ise tek kelime: “Hayır!”

Benim gibi işçiler ileri çıkarsa…

Özellikle Metal Fırtına döneminde, iş birlikçi sendikacıları da bir kenara fırlatarak verilen mücadeleyi konuşuyoruz. İşçilerin OHAL’in ve grev yasaklarının ortadan kaldırılması, sınırsız grev hakkı, vergi adaletinin sağlanması, örgütlenme özgürlüğü, sendika seçme özgürlüğü gibi ortaklaştıkları politik talepler için mücadeleye girip giremeyeceğini soruyoruz. 

Türk Metal’in ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikalarda çalışan işçiler yine aynı yanıtı veriyor: “Sendikacılar önayak olmalı.” Sendikaların durumunu ise “Bürokrasi var, satılıklar, aldıkları aidatların üzerine yatıyorlar, işçi umurlarında değil” diye anlatıyorlar. 

Bir Renault işçisi patronların daha çok kazanmak için her şeyi yaptığını, bantlarda yapılan değişiklik sonrası fazla sayılan işçilerin çıkarıldığını anlatıyor. Bosch’tan bir işçi patronun pazar tatilini kaldırarak 4’lü mesaiye geçmeye çalıştığını, Coşkunöz işçisi iki kişinin çalıştığı preslerde artık bir kişinin çalışmaya başladığını söylüyor. Renault işçisi “Sendika (Türk Metal) zaten Koç’un. Birleşik Metal-İş’in durumunu da gördük. Fabrika yönetimi ise işçileri zorla Türk Metal’e üye yapan bir anlayışa sahip. Bu unsurlarla fabrikaya demokrasi filan gelmez. Bunu bu duruma getiren de devlet…” 

Bütün bunları bildikleri halde, neden ‘Sendikacılar yapmalı’ diyorlar o zaman? Bu soruya yanıtları “Kimse kendini öne atmak istemiyor” oluyor. SCM’de çalışan işçi devam ediyor: “Benim gibi işçiler geri durmaz, ileri çıkarsa bu işler değişir. Başka türlü olmaz, ama…”Ne kadar mücadele o kadar ekmek

Bu noktada “İşçiler olarak daha rahat olduğunuz dönemler olmadı mı hiç?” diye soruyoruz. Metal Fırtına sonrası MESS’ten alınan 3 bin 500 liralık ikramiyeyi, bu dönem yine TİS sürecinde sendikacıları sıkıştırarak verdikleri mücadeleyi ve aldıkları zammı hatırlatıyorlar. Bunlar en yakın örnekler… Daha deneyimli işçiler eskilerden de örnek veriyor. 

Deneyimlerini konuştukça “Aslında ne zaman mücadele ettiysek, o zaman daha rahat ettik” sonucuna ulaşıyorlar. “Ama yine de” diyor Bosch’tan bir işçi, “İşçi için mücadele en son seçenek.”

Kırılması gereken duvar

Bu durumu değiştirmeye çalışan işçiler de var. Bir Bosch işçisi, AKP’li, İYİ Partili ya da CHP’li işçilere bugün kullanılan hakların geçmişte işçilerin verdiği mücadelen ve emekten yana politika yapanların çabalarıyla kazanıldığını anlattığını söylüyor. 

Kimi AKP’li işçilerin, yaptıkları tartışmalarda sıkışınca, “Kafamı böceklendirme” dediğini aktaran işçi, yine de umutsuz değil. “Bugün sanki unutmuş, umurunda değil gibi görünebilir ama kesinlikle birikim yaratıyor. Kayıt alıyor işçi. Zamanı gelince de çıkarıyor. Unutmuyor” diye konuşuyor. 

Bosch’ta sendika değiştirme girişimi döneminde “Patron kendi çıkarını savunur sen de kendi çıkarını savunacaksın” dediklerini hatırlatan bir işçi, “Seçimlerde de böyle olmalı. Ama politika denince işçilerin genelinde sadece oy vermek akla geliyor” diyor. Coşkunöz’den bir işçi alıyor sözü: “İşçi politikayla arasına hep bir set, duvar çekiyor. Milliyetçilikle çekiyor, dini inanışla çekiyor ama bu duvar kırılmadan da hep geriye gidiyor. Çünkü kim gelirse gelsin yaşamımızda bir şey değişmeyecek, bunu biliyor.” 

Bu duvarı yıkma çabası içinde olan bir başka Bosch işçisi ise şöyle devam ediyor: “İşçilerin haklarını savunan bir politikayı savunduğunda marjinal diyorlar. Hayal olarak görüyorlar. Onlara göre devlet, sistem, düzen bu. Ancak sıkışınca, başka çaresi kalmayınca isyan ediyor ve yanındakiyle birlikte hareket ediyor. Bosch’ta sendika değiştirdiğimiz dönemde, Metal Fırtına’da olduğu gibi… Ama bunun değişmesi gerekir. Kahraman aramamamız gerekiyor. Politikayı sadece oy vermek olarak görmekten vazgeçmeliyiz. Biz bir sınıf olarak, işçi sınıfı olarak politika yapmadan, taleplerimiz için birleşmeden kim gelirse gelsin bu işlerin değişme, düzelme şansı yok.”

Ben böyle bir kuşak görmedim

Fabrikalarda genç işçilerin sayısı hızla artıyor. Öyle ki Renault işçisi fabrikanın yüzde 25’inin henüz askerliğini yapmamış işçilerden oluştuğunu söylüyor. “Ben böyle bir kuşak görmedim. Hiçbir şey umurlarında değil” sözü, hemen her deneyimli işçinin dilinde. 

Aralarında sadece telefon borcunu ödemek için 3-4 ay çalışıp işi bırakanlar var. Müdür, şef dinlemeden “Atar yapmak” bu kuşağın özelliği sayılıyor. Deneyimli bir işçinin yanına gelip “Bana artık böyle çalışacaksın dediler ama hakları var mı?” diye sorup “hayır” yanıtını alınca “Çalışmıyorum” diye çıkışmaları normal karşılanıyor. Bosch’ta sadece genç işçilere özel kahvaltılar düzenleniyormuş. Yöneticiler onlara “Sizleri tanımak istiyoruz” diyorlarmış. Eski bir Bosch işçisi “İşe daha yeni başlamış, bakıyor etrafına, abi 30 yıl böyle çalışılır mı, diyor. Umurunda değil. Yap diyorum yapmıyor. Kaç yıldır çalışıyorum, bir kez yönetim bizi böyle çağırıp kahvaltı filan yapmadı” diye anlatıyor. Renault işçisi ise genç işçilerin eğitiminin önemine dikkat çekiyor: “Bir yandan da mücadeleye dair hiçbir şey bilmiyorlar. Birilerinin bu işçileri toplayıp eğitmesi, anlatması lazım.” Bir başka Bosch işçisi de bu dönemin geçici olduğu uyarısını yaparak, “Şimdi ne aile var, ne kira. İleride evlendiklerinde onlar da ehlileşecek. Bu nedenle şimdiden öğrenmeleri gerekir” diyor. 

Bursa Muhalif Gazetesinde yayınlanmıştır

mersin bayan escort mersin akdeniz escort mersin altinkum escort mersin kızkalesi escort mersin mezitli escort mersin pozcu escort mersin silifke escort mersin susanoglu escort mersin universiteli escort rus escort sinirsiz escort ucuz escort escort izmir izmir escort izmir escort bayan türk porno porno izle escort antalya
ankara escort ankara escort travesti porno izle japon porno izle altyazılı porno izle buca escort izmir escort ankara escort keçiören escort

gaziantep escort bayan