Metal direnişi günlükleri

Metal sektöründe 15 Mayıs’tan itibaren Bursa’dan başlayarak dalga dalga yayılan direniş Türkiye ve Dünya’da büyük ses getiriyor. Biz de 15 Mayıs’ta Renault’tan başlayan direnişin gün gün yaşanan sürecini sizlerle paylaşıyoruz. 

11154964_922661491123782_236452531476196002_o

Nisan ayı başından bu yana metal iş kolundaki fabrikalarda başlayan hareketlilik 15 Mayıs günü ile üretimin fabrikalarda tamamen durdurulması olarak devam ediyor. Ağır sanayinin taşıyıcılığını yapan ve pek çok metal fabrikasına ev sahipliği yapan Bursa bir buçuk aydır metal işçilerini takip ediyor. Tofaş, Renault, Mako, Coşkunöz, Delphi ve Valeo gibi binlerce işçinin çalıştığı fabrikalarda işçiler yemeğe çıkmama eylemlerinden vardiya çıkışlarında fabrika yönetimi protestolarına, sendika önüne gidişlerden kent merkezinde büyük mitinglere kadar her yolu denedi.

Herhangi bir sonuç alamayan hatta işten çıkarmalarla karşı karşıya kalan işçiler taleplerinde ısrarcılığını koruyarak 15 Mayıs Cuma gününden itibaren fabrika içinde ve dışında başlattıkları üretim yapmama direnişleri ile Bursa’dan Avrupa’ya kadar her yeri etkilemeye devam ediyor ve talepleri karşılanana kadar “Ölmek var dönmek yok!” sloganlarıyla mücadelelerindeki kararlılığı ortaya koyuyor.

İşçilerin talepleri ise çok net:

  • Ücrette Bosch işçileri için imzalanan sözleşme diğer fabrikalarda da baz alınsın
  • İşten atılma olmayacağının garantisinin verilmesi
  • İşçilerin seçtiği temsilcilerin tanınarak protokol imzalansın
  • Türk Metal Sendikası fabrikalardan çıkarılsın

15 Mayıs 2015

Renault’un zam yapmayacağını açıklaması üzerine 24.00–08.00 vardiyası işçileri işbaşı yapmayarak fabrika önünde eylemlerine başladı. İçerideki 16.00-24.00 vardiyası işçileri de fabrikadan çıkmayarak içeride toplandılar. İlk olarak Renault’ta başlayan direniş işçilerin sabah saatlerinden itibaren fabrika önünde toplanmasıyla devam ederken Renault yönetiminin servisleri iptal etmesi üzerine işçiler kendi imkanlarıyla fabrika önüne ulaştılar. 3 vardiya da toplanmaya devam ederken Renault’a, Coşkunöz, Mako, Tofaş, Ototrim, SKT, Maysan Mando ve diğer fabrikalardaki metal işçileri desteğe geldi.

Fabrika içinde başlayan direnişe destek olarak DİSK Birleşik Metal İş örgütlü olduğu fabrikalarda eylem çağrısı yaptı. Bursa’da Prysmian ve SCM fabrikası çalışanları Mudanya’da gün içinde eylem yaparak Renault işçilerinin haklı mücadelesinde yanlarında olduklarını açıkladı. Birleşik Metal üyesi fabrikalarda işçiler fabrikalarından Renault’a gıda desteği gönderirken, Renault direnişine dönüşümlü olarak diğer fabrikalardan destek geldi. Coşkunöz, Mako, Delphi işçileri vardiya çıkışlarında toplu halde gıda yardımıyla birlikte fabrika önüne yürüdüler.

Fabrika içinde ve dışındaki direniş için işçilerle görüşmeye Bakanlık tarafından gönderilen müfettiş geldi. Müfettiş ile fabrika içerisinden 3 kişi fabrika dışından 3 kişi olmak üzere toplamda 6 kişi masaya oturdu. Müfettiş işçilerin yapmış olduğu eylemin yasa dışı olduğunu ve sonlandırılması gerektiğini belirtirken fabrikanın üretimsiz geçen süresindeki zararının işçilerden talep edilebileceğini söyleyerek işçilere gözdağı vermeye çalıştı.

Aynı sıralarda Tofaş işçileri de üretimi durdurma kararı alarak fabrika önünde ve içinde direnişe başladı.  08.00 – 06.00 vardiyası dışarıda 4.30/02.15 vardiyası içerde kalarak Renault’tan sonra direnişe başlayan ikinci fabrika oldu.

MESS yaşanan eylemlere dair yayınladığı açıklamada eylemlerin yasadışı olduğu iddiasında bulundu. İmzalanan toplu sözleşmede herhangi bir değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

“15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren üyelerimiz OYAK RENAULT OTOMOBİL FAB. A.Ş. ve TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş. işyerlerinde başlatılan işyerini terk etmeme ve topluca iş bırakma şeklindeki eylemlerle birlikte olaylar maalesef yasadışı bir boyuta ulaşmıştır. Üye işletmelerimizi kapsayan 2014-2017 dönemi MESS grup toplu iş sözleşmeleri birkaç ay gibi kısa bir süre önce 3 yıl için imza altına alınmıştır. Bu tür eylemler yoluyla 3 yıllık süre için bağlayıcılığı olan Grup TİS şartlarına yönelik haksız taleplerde bulunulması yasadışıdır.    

İmzalanan grup toplu iş sözleşmelerinde herhangi bir değişiklik yapılamayacağı hususu MESS Genel Kurulu tarafından da teyit edilmiştir.”

Renault’ta içeriden çıkan temsilciler görüşmenin ayrıntılarını arkadaşlarıyla paylaşarak son kararlarını açıkladılar. İşçiler kararlarının kesin olduğunu açıklayarak direnişe devam kararı aldılar.

Renault önündeki süren İşçilerin kararlılığı üzerine Renault yönetiminden akşam saatlerinde açıklama yayınlandı. Ve açıklamada fabrikanın 18 Mayıs Pazartesi gününe kadar tatil olduğunu dileyen işçilerin gece 12.00’da gelecek servislerle evlerine dönebileceğini duyurdu. İşçiler fabrikanın tatil ilan edilmesini dikkate almayarak hiçbir kuvvetin direnişlerini kırmasına izin vermeyeceklerini açıklayarak servisleri boş geri gönderdi.

Tofaş’ta da yönetim 16 Mayıs saat 9.30’dan itibaren fabrikanın ileri bir tarihe kadar tatile girdiğini duyurarak işçilerin evlerine dönmesini istedi. İşçiler Renault’taki kararlılığı burada da sergileyerek direnişi sürdüreceklerini açıkladı.

Ve son olarak 15 Mayıs günü direnişe geçen Coşkunöz’de de hem içeri de hem de dışarıda taleplerinin karşılanması için eylemlere başladı. Fabrika yönetimi direnişin başlaması üzerine işçilerle görüşmeye başladı. Görüşmede işçilerden 18 Mayıs Pazartesi gününe kadar üretime devam etmelerini isterken işçiler yönetimin talebini reddetti. Diğer fabrikalardan Coşkunöz’e destek eylemleri düzenlenirken 15 Mayıs günü metal işçilerinin direnişi tüm Türkiye’de ana gündem oldu.

16 Mayıs 2015

Üç büyük metal fabrikasında direni aralıksız sürmeye devam etti. Fabrika önü işçilere destek ziyaretleri gerçekleşirken diğer fabrikalarda Türk Metal’den istifalar hızlandı. Dayanışma ziyaretleri ile fabrika önünde davullu zurnalı eylemler devam ederken içerideki işçilerde fabrika içerisinde saatte bir sloganlarla yürüdüler.

Gün boyu SKT, Rollmech, Mako, Farba, Valeo, Delphi, Ototrim fabrikalarındaki işçiler direniş alanına gelerek Renault işçileriyle kucaklaştı, erzaklarını teslim etti, dövizlerini astı. Trelloeborg Vibracoustic işçileri ise konvoy yaparak direniş alanına geldi.

Direniş devam ederken Bursa halkı arabalarına #DirenReno yazılı kağıtlar asarak direnişte yer aldı. Direnişçilerin aileleri akşam saatlerine doğru fabrikaya yakın bir yerde buluşarak Raneult’u protesto etti ve direnen işçilerin yanında olduklarını duyururken Uludağ Üniversitesi öğrencileri de Renault direnişine destek ziyareti düzenleyenler arasındaydı. Tofaş ve Coşkunöz’de direniş birinci gününü tamamlarken tüm kararlılıklarıyla direniş sürdü.

Direniş devam ederken diğer fabrikalara da yayılmaya başladı. DJC işçileri fabrikada yaptıkları toplantının ardından aldıkları yeni kararları açıkladı. Yaşanan toplu sözleşme ve eylem sürecinde herhangi bir işçinin işten atılması ya da tehdidi durumunda dahi üretimi durduracaklarını açıklayan DJC işçileri, mevcut sendikacıların söz hakkının bittiğini ilan etti ve bundan sonra kendi temsilcilerini belirleyeceklerini açıkladı.

Ficosa Gemlik işçileri de 18 Mayıs’tan itibaren Türk Metal’den istifalara başlayacağını duyurdu. Sendikadan istifa dilekçesi verecek olan işçiler, fabrika yönetiminin baskı yapması durumunda yeni kararlar alacaklarını belirtti.

Delphi İşçi Komitesi de bu gece bundan sonra mesailere kalınmayacağını açıkladı.

17 Mayıs 2015

Fabrikalarda süren direniş devam ederken metal patronları Bursa Valiliği’ni devreye soktu. Valilik, “Türk Metal’den istifa etmeyin, işten atılmazsınız” şeklinde sunduğu öneriyle işçilerin direnişi sonlandırmasını talep etti. Ancak Türk Metal, MESS, Valilik arasındaki ortaklığa işçilerden yanıt gecikmedi işçiler sunulan teklifi kabul etmeyerek direnişe devam edeceklerini belirtti. Valilik Türk Metal’den istifa etmemelerini ve sandık kurularak seçimlerle temsilcilerin seçileceğini söyledi. Ücret konusunun tekrar görüşüleceğini asıl gündemin bu olmadığını belirten tavrıyla Vali işçiler tarafından aracı olarak kabul görülmeyerek reddedildi.

Fabrika önünde süren direnişe destek ziyaretleri yapıldı. Aileler fabrika önlerine destek yürüyüşleri yaparak fabrika önüne geldiler.

Erzak, battaniye desteği sağlanan işçilerin direnişi diğer fabrikalarda dalga etkisi yarattı. 18 Mayıs Pazartesi günü Mako’da, 20 Mayıs Çarşamba günü Valeo’da üretimi durduracaklarını açıklayan işçilerin ardından Orhan Holding fabrikalarındaki işçiler de diğer fabrikalarda olduğu gibi açtıkları facebook sayfası üzerinden taleplerini açıkladı.

18 Mayıs 2015

Metalde son olarak direnişe geçen Mako işçileriyle birlikte direniş 4 fabrikada kararlılıkla sürüyor. Ana üretim noktalarında üretimin durması yan sanayiye darbe indirirken işçiler taleplerinde bir adım dahi geri adım atmıyor. Valilik, Türk Metal, Bakanlık ve MESS arasında süren görüşmeler, tehditler işçilerin mücadelesini durduramıyor.

Sabah saatlerinde direnişe başlayan Mako işçilerine destek ziyaretler de direnen diğer fabrikalardan geliyor. Mako’nun çalıştığı Ford ve Hyundai fabrikalarında da üretimin etkileneceği düşünülürken Renault’ta da yönetimden geri adım gelmeye başladı. İşçilerin taleplerini karşılayacağını belirten Renault, MESS ile yapılan sözleşmeleri gerekçe gösterip işçilerden bir ay zaman istedi.

Renault’taki üretimin durması Mercedes Benz’deüretimin durmasına yol açacağı sinyalini verirken, Fas’taki fabrikada üretim durdu.

Tofaş’ta ise üretimin devam etmemesi hisselerin %4,42 düşüşüne sebep oldu. Şirketin açıklamasında herhangi bir satış probleminin yaşanmayacağına yer verilse de işçi eylemlerinin yatırımcıları etkilediği hisselerin düşüşüyle göz önüne çıktı.

Coşkunöz’de de üretimin durması ile Ford’a yan sanayi parçalarının sağlanamaması Ford’u vurmaya başladı. Ford 19 Mayıs tarihinde mesaileri iptal etti. Coşkunöz işçileriyle görüşen yönetimin avukatlarına işçiler taleplerinin karşılanmadığı sürece eylemin devam edeceğini açıkladı.

Direniş devam ederken SKT (DJC), Farba ve Tredin’de işçiler 19 Mayıs’ta mesaiye kalmayacaklarını mbu saatlerde direnen işçileri ziyaret edeceklerini açıkladı.

 

11038648_848414375212124_3245830379354462849_n

ankara escort ankara escort ankara escort beylikdüzü escort istanbul escort porno izle mecidiyeköy escort istanbul escort

istanbul escort istanbul escort