Kızlı-Erkekli öğrenci evleri, Mustafa Bozbey’i ağırladı

Geçtiğimiz haftalarda Başbakan Erdoğan’ın başlattığı “kızlı-erkekli” ev tartışması, öğrenci itibarsızlaştırma hamlesi tutmadı. “o evlerde kızlı erkekli ne olduğu belli değil” tarzı açıklamalarda bulunmasının ardından birkaç ilde öğrenci evlerine yapılan baskınlar öğrenciler tarafından ciddi karşılık buldu.

Yerel seçim yaklaşırken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey geçen seçimde olduğu gibi, bu seçim de öğrencileri unutmadı. Geçtiğimiz seçimde üniversitelilerin şartları belgesini basın huzurunda imzalayan Bozbey, bu sefer “kızlı-erkekli” öğrenci evlerine ziyarette bulundu, şikayetlerini dinledi. Yurt ihtiyacını karşılayamayan devletin, öğrenci evlerinin giderleri için maddi destek sağlaması gerektiğini söyleyen Başkan Bozbey, TMMOB ve Nilüfer Belediyesi tarafından öğrencilerin bütçesine uygun, modern bir yurt yapmaya hazırlandıklarını müzdeledi.

Devlet yurtlarının yetersizliği, özel yurtların fiyatlarının yüksekliğinden yakınan öğrenciler, bir araya gelerek ev kiraladıklarını ifade ederek, öğrencilerin tek sıkıntısının ev değil, ulaşım, beslenme, ısınma ve akademik kaynaklara ulaşmada da eksiklikler olduğunu dile getirdiler.

Türkiye’nin çağdaşlaşa yolunda sıkıntıya düştügünü, barış ve huzurun, gençler arasında barışı hakım kılarak sağlanabileceğini ifade eden Bozbey, öğrencilerin hayatlarının iyi bir şekilde geçmesini, sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçların karşılanmasının yöneticilerin görevi olduğunu söyledi.