Kılıçdaroğlu, Lozan’a laf edenler tarih bilmeden konuşuyorlar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Lozan Mütarekesi’nin 94. yılı sebebiyle Mudanya’da gerçekleştirilen etkinliklere katıldı. Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’ın “1920’de bize Sevr’i gösterdiler. 1923’te Lozan’a razı ettiler. Birileri bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı.” ifadelerine dikkat çekerek, “Yaptığına bakmıyor, tarih bilmeden tarihi eleştiriyor.” diyerek Lozan’ın hedef alınmasına tepki gösterdi.

kemal_1438

Mudanya’da partililer tarafından karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu, Mudanya Cumhuriyet Meydanı’ndan Mütareke Meydanı’na kadar halkı selamladı. Mudanya Mütareke Evi’ni gezen Kılıçdaroğu daha sonra, halka hitap etti.

“Tarihi kökleri var. Lozan sözleşmenin hangi koşullarda imzalandığını gördük. Burada imzalanan anlaşma Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımıdır. Artık Ankara’yı bütün dünyaya tanımaktır.  İnönü geldi, burada oturdu. Lozan’ın önemini hala kavrayamıyorlar. Bilmeyenler var. Lozan’ı öğrenmek isterseniz Atatürk’ün Nutuk kitabının 50 sayfasını okusunlar, o günün şartlarını öğrenirler” diye konuşan Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’ın Lozan’ı hedef almasını da eleştirdi.

Aynı hataların tekrar edilmemesi için tarih bilmenin gerekliliğine dikkat çeken CHP lideri, tarih bilgisinden yoksun olanların devletin üst makamlarında oturmasının ayıp olduğunu, herkesin kendi tarihini bilmesi gerektiğini söyledi.

İnönü’nün hikayesi

Lozan’a laf atılmasına karşı IŞİD’in elinden kaçırılan Süleyman Şah türbesini örnek gösteren Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: “İnönü’ye biri sormuş, ‘sen bizi ekmeksiz bıraktın, ekmeği karneye bıraktın’ demiş. İnönü ise, ‘evet ekmeği karneye bağladım, ama hiçbir çocuğu yetim bırakmadım’ demiş. Onlar savaşın ne olduğunu biliyorlardı. Buyurun bakın Suriye’ye. Süleyman Şah, türbesini bile kaçırdılar. O topraklar bize aitti. Yaptığına bakmıyor, tarih bilmeden tarihi eleştiriyor. Benim ağrıma giden o. Hani bir adam tarihi bilmez, ama bilenden öğrenir. Çağırır tarihçileri. Bilgi sahibi olur. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır. Öğreneceksin, soracaksın, konuşacaksın.”

Kılıçdaroğlu: “Erlere sahip çıkacağım”

15 Temmuz gecesi astsubayların emir komutası altında olan er ve erbaşların hapse atılmasına karşı çıkan Kılıçdaroğlu, asıl bu emri verenlerin içeride olması gerektiğini belirtti. O gece er ve erbaşların işkenceye maruz kaldıklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “O erlerin hakkını savunacağım, o erlere sahip çıkacağım. Onların ailelerine sahip çıkacağım. Ben bütün mağdurlara sahip çıkacağım” dedi.

Liyakat eşi ehline teslim etmektir

Liyakat sistemine dair son günlerde ortaya çıkan durum hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, liyakat sisteminin işi ehline teslim etmek olduğunu belirtti. “Parti yandaşına teslim edersen birileri gelir böyle darbe yapar.” diyen CHP lideri, “Biz darbeye karşıyız. Biz tam demokrasiyi savunuyoruz. Gazetecileri, yazarı, çizeri, üniversite hocasını hapse atarsınız bunlar doğru olmaz, bunlar Türkiye üzerine karanlık gölge düşürür. Biz demokrasiyi kimseye anlatamayız. Masum insanlar hapislere atılıyor. CHP mağdurun edebiyatını yapıyor diye söyleniyor. 16 günlük bir çocuğu eğer sen anneden ayırıyorsan ve ben onu dile getiriyorum diye mağdur edebiyatı yapıyor diyorsan, evet ben mağdur edebiyatı yapıyorum. Okulunda derse giden öğretmeni sen kapının önüne koyarsan benim vicdanım el vermiyor. Gazeteciyi hapse atarsan, benim vicdanım el vermiyor. Hapisteki gazetecilerin tamamı belki bir cümle CHP lehine yazmış değil. Ben onların hakkını, demokrasiyi savunuyorum. Demokrasiyi, insan haklarını savunacağız. Benim gibi düşünmüyor diye benim onu hapse atmam doğru olmaz. Farklı düşünceler her zaman zenginliktir.” şeklinde konuştu.

BursaMuhalif.com