Kestel halkı, İştebrak Katliamı’nı protesto etti

Bursa’nın Kestel ilçesinde El-Nusra’nın Suriye’nin İştebrak köyündeki Alevi katliamı protesto edildi. Bursa Alevi – Bektaşi Dernekler Platformu ve Kestel Cemevi’nin çağrıcılık yaptığı eyleme Kestel halkı yoğun bir katılım sergiledi.

kestel 1

Kestel Cemevi önünde bir araya gelen Bursa Alevi-Bektaşi Dernekler Platformu ile Kestel Cemevi’nin çağrısıyla bir araya gelen Kestelliler, İştebrak’da gerçekleşen katliamı kınamak için bir yürüyüş düzenledi.

Saat 17.00’de Cemevi önünde biraraya gelen halk Kestel Meydanı’na kadar yürüyerek alanda bir açıklama yaptı. Yürüyüşe binlerce kişi katıldı. El-Nusra çetelerinin Suriye’nin Idlib kentine bağlı olan ve çoğunluğunu Alevilerin oluşturduğu İştebrak köyündeki katliamı kınayan sloganlar atıldı. Yürüyüş sırasında “Katil El Nusra, işbirlikçi AKP”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “İştebrak halkı yalnız değildir”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. 

 “Kobane’de başardık. Türkiye’de de başaracağız. Ortadoğu’da da başaracağız”

Meydana doğru yürüyen halka katılım gittikçe arttı. Meydana varıldığında Alevi-;Bektaşi Dernekleri Platformu adına açıklama yapan Alevi-Bektaşi Derneği başkanı Hüseyin Sığıç “Yaşadığımız ülkenin sınırında, Hatay’ın başucunda üç yıldır emperyalist, yayılmacı cihat mantığıyla selefi İslam adına yürütülen işgal ve katliamlar İştebrad’da olduğu gibi hız kesmeden devam ediyor. Ülkemizde iktidar olan AKP de mezhep zemininde yaklaşarak çetelere her türlü lojistik destek vererek taraf olmakta, Lazkiye , Hama, İklime, Kobanê, Şengal, Ninova, Telafer…gibi Suriye ve Irak’taki Alevi, Arap, Türkmen, Kürt, Ezidi katliamlarına ortak olmaktadır.” dedi.

Halkları katliamlara karşı sessiz kalmamaya davet eden Sığıç “Ülkemizde de yaşanabilecek bir içatışmanın tek sorumlusu olarak, ayırım yapan, Alevileri, tüm öteki inanç ve kimlikleri dışlayan, yok sayan ve mting meydanlarında hedef gösterip toplumumuzu mezhepsel çatşması zeminine çekmeye çalışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarıdır.” dedi.  Sığıç sözlerini “Başaracağız, ortak bir yaşama inanarak başaracağız.  Kobane’de başardık. Türkiye’de de başaracağız. Ortadoğu’da da başaracağız. Aleviler vardır, Alevilik haktır” diyerek sonlandırdı.

Ömer Gül