İHD’den 31 sosyalist genç için 31 dakikalık oturma eylemi

HD Hapishane Komisyonu 175. hafta buluşmasında Suruç’ta katledilen 31 devrimci için 31 dakikalık oturma eylemi yaparak katliamı protesto etti

ihd_25tem_manset

İHD Hapishane Komisyonu 175. hafta buluşmasında tıpkı Cumartesi Anneleri gibi Suruç’ta katledilen sosyalist gençler için Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Buluşmada ilk sözü İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Zeynep Ceren Öztoprak yaptı. Öztoprak, Suruç’ta katledilen 31 genç için 31 dakikalık bir oturma eylemi düzenlediklerini söyledi.

Kızı Cemil Yıldız’ı anlattı

Suruç’ta hayatını kaybeden İHD Hapishane Komisyonu üyesi Cemil Yıldız’ın kızı Gamze Yıldız ise gözyaşları içinde babasını anlattı:

Babam bu ülkede onurun, kardeşliğin, mücadelenin simgesiydi. Bu ülkenin ihtiyar delikanlısıydı. Mücadelenin vazgeçilmez ismiydi. Mücadele onun için vazgeçilmezdi. Akşamları zamanı evde onunla geçirirdik. Başka çocukları vardı. Renkli balonlar götürdüğü çocukları vardı. Umut götürdüğü çocukları vardı. Ben onun yanına gittiğimde, baba dediğimde ‘hepinizin babasıyım’ derdi. Biz babamı on binlerle uğurladık. Yüz binler tanıyor onu. Milyonlar içinde hissediyor ben çok eminim. Ama bu zulmü, kıyımı, katliamı yapanlar, bu katliamın aktörleri bir zamanlar olduğu gibi tarihin her sayfasında olduğu gibi bundan sonra da olduğu gibi hasta yataklarında ölecekler.

Mezarının başında dimdik durabildim, dik durabildiğim tek yer orasıydı. Bundan sonra da böyle olacak. İyi ki onu tanımışım. İyi ki saçlarımı taradı. Onu ve 31 yoldaşımızı, ışığımızı çok seviyoruz. Her zaman seveceğiz. Onlara her zaman sahip çıkacağız.

ihd_25tem_1

‘AKP IŞİD’i Eğitim-Sen’de mi arıyor?’

Hatice Ezgi Sadet’in yeğeni yaşadığı üzüntüden konuşma yapamazken, Abdülbaki Boğa, bu basın açıklamasında olanların yıllardır katliamlar, olağanüstü haller gördüklerini söyledi, “Fakat ilk defa bir olağanüstü hal resmen ilan edilmeyip fiili olarak uygulanıyor” diye ekledi.

AKP’nin pek çok kentte düzenlediği operasyonların IŞİD çetelerine yönelik olduğu söylense de devrimci, demokrat, yurtsever kesimlere yönelik olduğunu dile getiren Boğa, “AKP IŞİD’i Eğitim-Sen’de mi arıyor? Pir Sultan Abdal Derneği şubelerinde mi arıyor? Gülsuyu’nda mı arıyor?” diye sordu.

‘Karanlık güçler tasfiye edilsin’

Yapılan basın açıklamasında ise Cumartesi Anneleri’nin eyleminin ilk gününden bu yana en yaslı günlerinden birini gerçekleştirdiğine dikkat çekildi. Daha önce bu açıklamalara katılan gençlerin bazılarının katledildiğine dikkat çekilirken, “Devletten beklediğimiz şey yasımıza katılması değil. İnsanlarımızı aramızdan alan karanlık ellerin aydınlatılması, karanlık güçlerin tasfiyesi taleplerimize uymasıdır” denildi.

ihd_25tem_4

ihd_25tem_3

ihd_25tem_2

Sendika.Org