HDP İl Başkanı Akgün dahil 9 kişi gözaltına alındı

Bugün (6 Ekim) sabah saatlerinde aralarında HDP Bursa İl Başkanı Yüksel Akgün’ün de olduğu 9 HDP’li evleri basılarak gözaltına alındı. HDP PM Üyesi Kezban Dumlu’nun da Siirt’te gözaltına alınarak Bursa’ya getirilmek üzere yola çıkarıldığı öğrenildi.

HDP’lilere yönelik operasyonları protesto etmek üzere Bursa İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada “7 Haziran 2015 seçimleri sonrası partimize dönük başlatılan siyasi operasyonlar kapsamında Eş genel başkanlarımız, onlarca milletvekilimiz, binlerce yöneticimiz gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Bursa’da da bu operasyonlar kapsamında onlarca il ve ilçe yöneticimiz,  yüzlerce de parti üyemiz gözaltına alınmış, bir kısmı da tutuklanmıştır.” denildi. HDP’ye yönelik tüm baskılara rağmen çalışmalarının aksamadan azimle devam ettirildiğine değinilen açıklamada “AKP İktidarı şunu görmelidir; artık HDP ye dönük yaptığınız bu operasyonlar bizleri zayıflatamıyor tam tersine bizlere güç vermektedir. AKP iktidarı her gün kendi içinde kan kaybederken HDP ülkemizde demokrasinin adresi olmuştur. HDP ülkede AKP iktidarı tarafından mağdur edilen tüm kesimlerin, tüm halkların gücünü birleştirdiği gün geçtikçe de büyüyen bir siyasi parti olmuştur.

Bursa da yapılan bu gözaltılar sadece partimize dönük bir operasyon değildir. Siyasi bir partinin il eş başkanı ve yöneticilerini gözaltına almak, Bursa demokrasi mücadelesine aynı zamanda gözdağı vermektir. Bizler inanıyoruz ki Bursa da demokrasi mücadelesi veren tüm kurumlar bu sürece itiraz edeceklerdir.” sözlerine yer verildi.

HDP Bursa İl örgütü eşbaşkan Yüksel Akgün’ün de aralarında bulunduğu 9 arkadaşlarının derhal serbest bırakılması talebini de açıklamalarında yer verdi. Gözaltına alınan isimler şu şekilde; HDP Bursa İl Eşbaşkanı Yüksel Akgün, Yıldırım ilçe Y.K. Üyesi  Abdullah Baldır, Parti üyeleri Teyfik Erdoğan, Feyzi Erdoğan, Abdulkudus  Ak, Sevgi İmal, Hayrettin Kuş, Ercan Turan ve PM Üyemiz Kezban Dumlu

BursaMuhalif.com