HDP-HDK-DBP-DTK-İmralı Heyeti: ‘Size savaş yaptırmayacağız!’

HDP, HDK, DBP, DTK ve İmralı heyeti AKP’nin yeni savaş sürecine ilişkin yaptıkları ortak açıklamada AKP’nin geçici hükümetinin savaş kabine dönüştürüldüğünü söyledi, ‘müstafi’ başbakan Davutoğlu’na “Size savaş yaptırmayacağız” yanıtı verdi

hdp_hdk_dbp_dtk_imrali

HDP, HDK, DBP, DTK eş başkanları ve İmralı heyeti, AKP’nin Irak’ın kuzeyindeki PKK kamplarına yönelik askeri operasyonları ve ülke içinde şu ana dek 600’e yakın kişinin gözaltına alındığı polis operasyonlarıyla ilgili olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından ise bir açıklama yayımlandı, “Size savaş yaptırmayacağız!” denildi.

‘Müstafi hükümet savaş kabinesine dönüştü’

Tayyip Erdoğan’ın özel örgütünce yönetilen bir darbeyle karşı karşıya olunduğu belirtilen açıklamada “Müstafi hükümet Erdoğan tarafından bir ‘ara rejim’ ve savaş kabinesine dönüştürülmüştür. 7 Haziran itibariyle halk tarafından görevden uzaklaştırılan AKP hükümeti yönetme ehliyetine dahi sahip değilken ülkeyi içerde ve dışarıda savaşın eşiğine getirmiştir” denildi.

Seçim öncesi ve sonrasındaki katliamları, saldırıları ve provokasyonları hatırlatan heyet, Kürt halkı başta olmak üzere yakın tarihin en büyük demokrasi, barış ve emek bloğunun hedef alındığını belirtti.

‘Suruç demokrasi güçlerine saldırının gerekçesi oldu’

AKP hükümetinin Suruç Katliamı’nda birinci derecede sorumlu olmasına karşın katliamı demokrasi güçlerine yönelik bir saldırı dalgasının gerekçesine dönüştürdüğünü ifade eden beşli yapı, demokrasi kesimlerinin IŞİD karşısındaki tutumuna da dikkat çekti.

Toplantı ve gösteri yasaklarına, basın ve sosyal medya üzerindeki sansüre, halkın muhalefetini önlemek üzere alınan tedbirlere tepki gösterilen açıklamada, “Erdoğan ve özel örgütü, tek parti iktidarının sona ermesiyle yolsuzluk ve cinayetlerinin hesabını vermek zorunda olduklarının bilincindedirler. Sırf iktidarı sürdürmek ve pekiştirmek için sonunda kurtarıcı rolü oynamayı umdukları bir güvenlik krizini binlerce gencimizin yaşamları pahasına kasten yaratmaktadırlar” denildi.

Davutoğlu’na bildirim: Size savaş yaptırmayacağız!

Katliamların, savaşın ve soygunların sorumlularının adil ve tarafsız bir yargı önüne çıkarılmasını talep eden beşli “Müstafi başbakan Davutoğlu’nun yapmamızı istediği tercihi yaptığımızı bildiriyoruz: Size savaş yaptırmayacağız!” dedi ve barış ile demokratik siyaset yolunda seferber olunması çağrısı yaptı.

Sendika.Org – twitter.com/sendika_org