Halkevleri Soma Yürüyüşü Bursa’dan Akhisar’a doğru yola çıktı

Halkevleri’nin Soma katliamının yıldönümünde ‘Emek düşmanlarının, işçi katillerinin üstüne yürüyoruz!’ sloganıyla İstanbul’dan Soma’ya doğru başlattıkları yürüyüş bugün Bursa’ya ulaştı. Kocaeli, Yalova, Gemlik, Bursa ayağının tamamlandığı yürüyüş Akhisar’dan sonra 16 Mayıs günü Soma’da sona erecek.

1901441_821410427948452_9021492232269130089_n

Halkevleri’nin İstanbul’dan başlattığı yürüyüşün Bursa ayağı bugün Gemlik’te başladı. Gemlik Meydanı’nda Gemlik halkıyla buluşan yürüyüş kolu burada açıklamaların sonrasında Bursa’ya hareket etti.

Bursa’ya varan yürüyüş kolu Türk Telekom Bursa İl Müdürlüğü önünden Heykel Meydanı’na şehrin caddelerinden sloganlarla ilerleyerek, işçi katillerinin peşinde olduklarını duyurarak devam etti. Heykel Meydanı’nda 19.00’da Bursa halkıyla buluşan Soma yürüyüşçüleri burada açıklama yaptılar.

Nuri Günay, “Bakanlar söyleyince kolay olabilir ama bu insanlar babaydı, bu insanlar kardeşti, bu insanlar evlattı. Bu insanlar alın teriyle yaşamaya çalışan emekçi insanlardı ve katledildiler. Kabul etmiyoruz, bunun bir fıtrat lafını kabul etmiyoruz, kader lafını kabul etmiyoruz. Bizi yönetenler buna inanmamızı istiyorlar bu sömürü düzeninin kader olduğuna, fıtrat olduğuna inandırmaya çalışıyorlar bizleri ama bunu başaramayacaklar. Bunun için mücadele ediyoruz.” dedi.

Heykel adeta madenci anıtı oldu

Heykel Meydanı’nda kıyafetiyle 4 kişinin oturması ve yaşamını yitiren madenciler için bırakılan baretler Somalı madenciler için oluşturulmuş bir anıt havası eylemin Bursalılar açısından dikkat çeken unsurları oldu. Yürüyüş kolundan Günay’ın konuşması sonrasında Bursa Halkevleri Bakanı Elif Güven’de madenci katliamının yıldönümüne dair açıklama yaptı.

Güven, “12 yıllık iktidarları boyunca patronlar daha fazla kar elde etsin diye her türlü yasal düzenlemeyi yapanlar, taşeron çalışmayı yaygınlaştıranlar, güvencesiz çalışmayı kural  haline getirenler bu katliamın sorumlusudur. Üretim zorlamasına yol açan rödovans sistemini uygulayan Enerji Bakanlığı, maden işçilerini güvencesiz çalışma koşullarına mahkum eden ve denetim görevlerini yerine getirmeyen Çalışma Bakanlığı katliamdan sorumludur.” dedi.

İnsanca bir yaşam istediklerini belirten Güven,  “Emeğimizin, alınterimizin hakkını istiyoruz. İnsanlarımızın iş cinayetlerinde ölmediği, köle gibi çalışmadığımız, güvenceli iş güvenli bir geleceğe sahip olduğumuz bir ülke istiyoruz. Soma’nın hesabını sormak için, işçi katliamlarını durdurmak için, AKP’nin sömürü düzenine son vermek için işçi katillerinin, emek düşmanlarının üstüne yürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yürüyüş kolu Nestle işçileriyle buluşacak

Bir süredir açlık grevinde bulunan Nestle işçilerini de Cuma günü ziyaret edecek olan yürüyüş kolu direniştekilerle işçilerle buluştuktan sonra Bursa’ya veda edecek.