Gazetecilerden metal işçilerine: “Sizinleyiz!”

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nden, metal işçilerinin yürüttüğü eylemliliklerde basına yönelen tepkilere dair açıklama geldi.

4 fabrikada devam metal direnişinde basın emekçilerine yönelik olumsuz tutum ve tavırlara karşı bugün Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi bir açıklama yayınladı. Açıklamalarında işçilerin mücadelesine destek olduklarını belirten gazeteciler şu ifadelere yer verdi:

“Biliyoruz ki, her biriniz bir çocuğunun, bir annenin, bir babanın umudu, o hanenin ekmek getireni, kuşkusuz ağır çalışma koşullarında en çok yıprananı, yorulanısınız. Çünkü son günlerde bambaşka bir yorgunluğun içindesiniz… Emin olun tüm kenti ve ülkeyi, işçi sınıfının gelecek mücadelesi adına umutlandıran bir direniş başlattınız.
Bursa’nın ‘işçi şehri’ olduğunu yıllar sonra herkese bir kez daha hatırlatan işçi kardeşlerimiz, ağabeylerimiz; hak mücadelenizi basın emekçileri olarak selamlıyoruz…”

Sizinleyiz

Metal direnişi devam ederken direnişin haberini yapmaya çalışan basın emekçilerine yönelen tutuma da yer veren Çağdaş Gazeteciler Derneği işçilerden talepte bulundu. Gazeteciler taleplerini şöyle açıkladı.

 “Yazdığınız bu büyük direniş hikayesini haberleştirmeye çalışan, tertemiz, ‘ekmek ve hak’ diyen mücadelenizi ola ki duymayan kalmasın diye gecesini gündüzüne katıp, tıpkı sizin gibi fabrika önlerinde yatıp kalkan, sahada, yanınıza gelip görev yapan muhabirleri, kameramanları ve foto muhabirlerini artık kendinize küstürmeyin. Çoğu sizlerden daha düşük ücretlerle çalıştırılan bu gencecik insanların onurlarını kırmayın. Size basını hedef gösterenlerin oyununa gelmeyin. Basın kuruluşlarıyla bir sorununuz varsa, lütfen bu tepkileri onların haber merkezlerindeki yöneticilere aktarın. Onları da dinleyin.”

Direnişteki işçilere “Sizinleyiz” diyen Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi mücadeledeki işçilerin yanında olmaya devam edeceklerini yapmış oldukları açıklamayla belirttiler.