FETÖ’cülerin dinlediği Uluşahin’e FETÖ davası

TMMOB’a bağlı Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin hakkında sosyal medya hesabındaki paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 22 Kasım’da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan Uluşahin hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün gerçekleşti.

TMMOB’a bağlı akademik odalar, sendikalar, demokrasi ve emek örgütlerinin dayanışma için adliye önünde beklediği duruşmada Uluşahin’in savunmasının ardından dava 12 Nisan saat 11.00’e ertelendi.

“Gezi’de örgüt bulamadık” diyenlerin yargılandığı mahkemede yargılanma

“FETÖ’nün polis ve yargıda etkin olduğu dönemde hakkında 20’den fazla soruşturma ve birçok dava açıldığını” vurgulayan Uluşahin, Gezi direnişi sırasında kendisi ve pek çok demokratik kitle örgütü temsilcisinin yasa dışı dinlenmesiyle ilgili  yaptıkları suç duyurusu üzerine polisler hakkında açılan davanın da yine aynı mahkemede görüldüğünü anımsattı.

” Asıl kendisinin FETÖ mağduru” olduğunu söyleyen Uluşahin,  “Her zaman olduğu gibi bu davanı hedefi belli. Siyasi bir dava ve siyasi bir yıldırma politikası olduğunu düşünüyorum. Daha önceki duruşmalarda olduğu gibi bu davanın da beraat ile sonuçlanacağına inanıyorum. Çünkü demokrasiden, emekten, doğa ve çevre mücadelesinden yana tavrımız nettir. Beni herhangi bir terör örgütüyle eşleştirmeleri mümkün değildir. Tüm darbelerin, antidemokratik uygulamaların karşısında olduğumu demokrasiyi savunduğumuzu defalarca açıkladık. Yüzden fazla sosyal medya paylaşımım, çok sayıdaki basın açıklamam, konuşmacı olduğum çok sayıda panel ve söyleşiyi görmeyerek sadece sosyal medya üzerinden 18 paylaşımı alarak açılmış olan bu davanın adalete uygun olmadığını düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet, BursaMuhalif.com