Dönüşüme karşı çıkan öğretmenlere MEB’den soruşturma

AKP, 4+4+4 ile başlattığı okullardaki imam hatip dönüşümlerine karşı büyüyen tepkileri susturmaya çalışıyor. Bursa’da Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu’nun imam hatibe dönüştürülmesine karşı başlatılan imza kampanyasının faturası öğretmenlere kesilerek, yapılan dönüşüme ses çıkaranların sesi kesilmek isteniyor.

Bursa Port’ta Rabia Deniz’in yayınlanan haberiyle okullarının dönüşümüne karşı imza kampanyasına katılan 4 öğretmen hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

Bursa’da geçtiğimiz yıl haziran ayında Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu’nun imam hatibe dönüştürülmesine tepki gösteren velilerin başlattığı imza kampanyasının faturası öğretmenlere kesildi. Öğrenci velisi olan ve aynı zamanda başka bir okulda görev yapan 4 öğretmene, imza kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Eğitim İş Sendikası, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen’e üye 4 öğretmene, haklarında açılan idari soruşturma kapsamında “İmam hatiplere karşı mısınız? İmzalar size mi ait?” gibi sorular soruldu.

Sen misin imzalayan?

Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu’nun bölgedeki çok sayıda imam hatip okulu olmasına ve tek ortaokul özelliği taşımasına karşın imam hatip yapılmak istenmesi, veliler, mahalle sakinleri ve öğrencilerin tepkisine neden olmuştu. Çok kısa sürede örgütlenen veliler, Okuluma Dokunma İnisiyatifi adında bir platform kurmuş, bu kapsamda imza kampanyası başlatarak, çocuklarının okullarının imam hatibe dönüştürülmesine karşı çıkmıştı. Öğrenci velisi olan ve aynı zamanda başka bir okulda görev yapan 4 öğretmenin imza kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle haklarında başlatılan soruşturma sürüyor.

“İntikam almak istiyorlar”

Okulun bulunduğu mahallede oturan ve aynı zamanda öğrenci velisi olan öğretmenler hakkında başlatılan idari soruşturmanın hukuksuz olduğunu savunan Eğitim İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, “Bu imza kampanyası demokratik yollarla yapılmıştır. Veliler, bölgede pek çok imam hatip okulu olduğunu savunurken, tek kalan ortaokulu da kaybetmek istemediklerini belirtmiştir. Bu eylemin faturası bile öğretmenlere kesilmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir velinin şikayeti gerekçesiyle bu 4 öğretmen hakkında soruşturma açıldığı bilgisi verilse de gerçek bu yönde değildir. Okulda dilekçe verdiği iddia edilen isimde bir veli yoktur. Uydurma nedenlerle öğretmenlere soruşturma açılmıştır. Halktan gelen tepkileri dikkate alıp, halkın isteğine göre işlem yapmak zorunda olan müdürlük, soruşturmayla öğretmenlerden intikam almaya çalışıyor. İdare gücü öğretmenlere bir sopa olarak kullanılıyor. Konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Bursaport.com