Demokrasi Güçleri, “Gültan Kışanak ve Fırat Anlı derhal serbest bırakılmalıdır.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına demokratik kitle örgütlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Bursa Demokrasi Güçleri, “Kışanak ve Anlı derhal serbest bırakılmalıdır” diyerek bir açıklama yayınladı.

Bursa Demokrasi Güçleri’nin açıklamasında, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının gözaltına alınması, her fırsatta “mili irade”den dem vuranların seçim yoluyla yönetimine gelmeyi başaramadığı belediyeleri ele geçirmek adına yaptıkları son hamle olarak değerlendirildi.

Açıklamada OHAL’in hedef aldığı kitlelerin halk olduğunun altı çizilerek şu sözlere yer verildi:

OHAL ilanı sonrası Sayın Başbakan “Biz OHAL’i kendimize ilan ediyoruz, vatandaşa değil” demiştir. Ancak OHAL ilanı üzerinden geçen 97 günde yaşananlara baktığımızda AKP iktidarının 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek emekçilere, işçilere, toplumsal muhalefete adeta bedel ödettiği açıktır.

OHAL ilanından bugüne bir taraftan emekçilerin, toplumun kaynaklarını sermayeye-patronlara aktaran yasal düzenlemeler OHAL koşullarında rahatça hayata geçirilmiştir. Diğer taraftan OHAL ve buna dayalı olarak çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle siyasal iktidarla aynı görüşü paylaşmayan geniş bir kesim hedef tahtasına konulmuştur.

Gözaltılar demokrasiden, barıştan, emekten yana olan herkese verilmiş bir gözdağı

“Bilinmelidir ki, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması sadece Diyarbakır halkının iradesine bir darbe değildir. Türkiye’de demokrasiden, barıştan, emekten yana olan herkese verilmiş bir gözdağıdır.” şeklinde devam eden açıklamada Demokrasi Güçleri olarak, intikam amaçlı, halkın iradesini hiçe sayan ve demokratik muhalefeti susturmaya yönelik hedefin bir parçası olan gözaltıları kınadıkları ifade edildi.

Bursa Demokrasi Güçleri yaptıkları açıklamayı, “Siyasal iktidar ülkemizin içinden çıkılmayacak karanlık bir dehlize sürüklenmesine yol açabilecek her türlü anti demokratik, hukuk dışı müdahaleye, halkın iradesine yönelik olarak gerçekleştirilen baskı ve zor uygulamasına derhal son verilerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı derhal serbest bırakılmalıdır.” sözleriyle sonlandırdı.

BursaMuhalif.com