Çavuşoğlu açıkladı: Dışişlerinde ABD ile ortaklık, üslerde ABD askeri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dış politikayı ABD ile birlikte yürüttüklerini söyledi, üsler için yeni ABD askerlerinin geleceğini ‘müjdeledi’

çavuşoğlu

AKP hem ülke içinde hem de sınır ötesinde operasyonlarını ve saldırılarını yoğunlaştırırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yeni savaş konsepti ve askeri operasyonlara ilişkin konuştu.

Suruç için değil, Bilal-Sümeyye için kınama

Türkiye’nin 40 yıldır terörle mücadele ettiğini söyleyip hemen ardından Suruç’taki katliamı hatırlatan Çavuşoğlu, katliam ve katliamda yaşamını yitiren sosyalist gençler hakkında tek bir kınama ve başsağlığı ifadesi kullanmazken, “Cumhurbaşkanı ve çocuklarını dahi içine dahil eden algı operasyonunu kınıyoruz” dedi.

Bir yıl önce Davutoğlu’nun “terör örgütü” yerine “öfkeli bir grup” sözleriyle tanımladığı IŞİD’e karşı bir yıldır mücadele mücadele ettiklerini iddia eden Çavuşoğlu, binden fazla kişiyi gözaltına aldıklarını, bin 600’den fazla kişiyi geri gönderdiklerini ileri sürdü. Çavuşoğlu, Suriye sınırındaki kentlerin cihatçı üssüne dönüştürülmesi, cihatçı katillerin Türkiye’de tedavi edilmesi gibi konulara ise değinmedi.

Dış politikada ABD ile ortaklık

ABD ile yapılan görüşme ve anlaşmalar sonucunda üslerin insanlı ve insansız hava araçlarına açık olacağını kaydeden Çavuşoğlu, dış politika alanındaki kararlarını ABD ile birlikte verdiklerini itiraf etti, ‘tampon bölge’ hayallerini yine açıklamalarına taşıdı:

Eğit-donatta olduğu gibi kararlarımızı ABD ile birlikte veriyoruz. Suriye’de güvenli ve uçuşa yasak bölgeyi savunuyoruz. Suriye’de oluşacak güvenli bölgelere mültecilerin yerleştirilmesi gerektiğini söyleyegeldik. DEAŞ’tan temizlenen bölgeler güvenli bölge olacak.

Yeni ABD askerleri ‘tabii ki’ gelecek

İncirlik Üssü’nün henüz koalisyon güçlerine açılmadığını söyleyen Çavuşoğlu, IŞİD’e ve PKK’ye yönelik operasyonların diğer üslerden yapıldığını belirtti, “Üsler kullanıma açıldıktan sonra, ABD ve bölge ülkelerine de açılacaksa kendi yabancı personeli de tabii ki gelecektir” dedi.

Sendika.Org