Bursa’da coşkulu 1 Mayıs – Foto Galeri

Bu yıl yoğun polis ablukası altında olan Bursa 1 Mayıs’ı Heykel’den başlayarak Kent Meydanı’nda son buldu. Binlerce insan eşit, adil ve emekten yana bir dünya için bir araya gelerek taleplerini haykırdı.

145-_DSC0780

Direnişin meydanı haline gelen Heykel, bu yıl da Valiliğin izin vermemesine rağmen 1 Mayıs Meydanı oldu. Polisin Heykel Meydanı’ndaki bütün sokakları zapt etmesine rağmen Bursa Halkevleri, Liseli Genç Umut ve Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’nun çağrısıyla saat 12.00’da Heykel direnişçileri buluştu. Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önünde kürsülerini kuran Heykel direnişçileri burada açıklamada bulundular. Bursa Halkevleri Başkanı Elif Güven, “Haziran İsyanı’nın merkezi olan, Tayyip Erdoğan için iki gün boyunca halka kapatılan Heykel’i yine halka yasaklamaya çalışanlara karşı bugün geçen yıl olduğu gibi, yine buradayız. İş cinayetlerine göz yuman, kadın katliamına yol açan AKP’ye meydan okumaya devam ediyoruz.” dedi.

Liseli Genç Umut adına Heykel’deki kürsü de söz alan Gizem Yeşiltaş, okullarında parasız, eşit, demokratik bir eğitim için mücadele verdiklerini belirtti. Yeşiltaş, liselerinde gericiliği silip atacaklarını söyleyerek, AKP’nin uslu çocukları olmayacaklarını belirtti.

TMMOB Devrimci Demokrat Mühendisler olarak Heykel direnişine katılan mühendisler adına konuşan Ali Uluşahin, bu ülkenin onurlu insanları olarak emeklerinin sömürülmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Heykel’de buluşanlar buradan saat 13.00’daki Stadyum’a doğru yürüyüşe başladılar. Bursa halkının alkışları arasında Cumhuriyet Caddesi ve Altıparmak Caddesi üzerinden giden Heykel kolu Stadyum’daki buluşma yerine ulaştılar

Stadyum’da bir araya gelen emek örgütleri, demokratik kitle örgütleri talepleri ile birlikte miting alanı Kent Meydanı’na yürüdüler. “Kapitalizm kirletir” pankartıyla yer alan Doğader yıllardır verdiği doğa mücadelesini 1 Mayıs alanına taşırken, Özgür Renkler üyeleri de “Ayrımcılık ve nefretle mücadele eden işte benim Zeki Müren” pankartlarıyla alana katıldılar.

Polisin üst arama uygulamasına karşı direniş

Arama noktasına gelindiğinde Halkevleri ile polis arasında arbede yaşandı. Polisin üst arama uygulamasına direnen Halkevciler, barikat kalkana kadar alana girmediler. Barikatın kalkmasıyla üstlerini aratmadan alana giren Halkevleri’nin sonrasında miting alanına girişlerde üst aranılmadı.

015-_DSC0099

Direnişin kenti Bursa

Miting alanında tertip komitesi adına konuşan DİSK Güney Marmara Temsilcisi Ayhan Ekinci, “Gezi Direnişi’nde kaybettiğiz gençlerimiz olmak üzere, Somna’da Ermenek’te, madenlerde, tersanelerde, ekmek peşindeyken iş cinayetlerine kurban giden işçi kardeşlerimizi saygıyla anıyor, katillerinin peşini bırakmayacağımızı buradan ilan ediyoruz.” dedi. Pek çok işçi direnişine ev sahipliği yapan Bursa’da direnen Mepar, Sütaş, Nestle, Prysmian, Renault, Tofaş ve Mako işçilerine selam gönderen Ekinci açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Bugün artık ülkede yaşayan herkes için yoksulluk, açlık, baskı ve zulüm düzeninin iktidarı haline gelen AKP hkümetine ve onun savunucu olduğu kapitalist sömürü ve soygun düzenine karşı her milletten, her inançtan işçi ve emekçiler; toprağını, suyunu, yaşam alanlarını savunan üretici köylüler, kadınlar, gençler olarak barış, adalet , eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam için daha çok birleşmek ve örgütlü mücadele etmek tek çıkış yoludur. 1 Mayıs 2015 İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele gününü saygıyla selamlıyorum.”

Heykel’den başlayan Bursa 1 Mayıs’ı her yıl olduğu gibi bu yıl da Kent Meydanı’nda açıklamaların sonrasında türküler ve halaylarla devam ederek son buldu.