Bursa Soma’nın 1. yılında iş cinayetlerine çözüm istiyor

Soma katliamının yıldönümünde Bursa emek ve demokrasi güçleri kader, kaza, fıtrat diyerek binlerce işçinin yaşamını yitirmesine yol açan iş cinayetlerinin peşinde olduklarını duyurmak için şehrin meydanı Heykel’deydi._DSC0155

Setbaşı Şehir Kütüphanesi’nin önünde buluşan Bursa halkı, Soma’nın katillerinin peşinde olduklarını haykırarak Heykel Meydanı’na yürüdüler. Bursa İş Cinayetlerini Durduralım Platformu olarak çağrıcılığı yapılan eyleme demokratik kitle örgütleri de katılım gösterdi. Soma’da yitirilen işçiler için yapılan saygı duruşu sonrasında Platform adına açıklama yapan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart, “Manisa Soma’da 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 canımızı yitirdiğimiz yüzyılın en büyük iş faciasının yıldönümü bugün. 301 canımızın acısı hala yüreğimizde, 13 Mayıs işçi katliamında Soma’da yaşamını yitiren tüm maden emekçilerini saygıyla anıyoruz.” dedi.

Soma gibi facianın ardından her ay onlarca emekçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini belirten İbrahim Mart, bunun kaza, kader olmadığını, emekçileri güvencesizliğe, taşeronlaşmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin cinayeti olduğunu söyledi.

AKP Bilim ve tekniğin karşısında

AKP iktidarı döneminde uygulanan politikaların yaşanan facialara neden olduğunu söyleyen Mart, ‘Bugüne kadar uyarılarımızın hiçbirini dikkate almayan hükümet, “Bu işin fıtratında var” diyerek bilim ve tekniğin karşısında olduğunu ilan etmiştir.’ dedi.

“İşçi sağlığı ve iş güvenliği sorunları piyasacı yaklaşımlarla çözülemez. Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetiminde yer aldığı, idari ve mali yönden bağımsız, demokratik bir işleyişe sahip Ulusal İşçi Sağlığı Güvenliği Kurumu bir an önce oluşturulmalıdır.” diyerek sözlerini tamamlayan Mart, Soma’da yaşananların hesabı verilene kadar mücadele içinde olacaklarını belirtti.

Bursa İş Cinayetlerini Durduralım Platformu 16 Mayıs’ta Soma’da

Platform bir aydan fazladır yürüttüğü “Kader değil! Fıtrat Değil! Kaza Değil! Cinayet!” adlı imza kampanyası ile iş cinayetlerinin durdurulması için belirledikleri talepleri 7 Haziran seçimlerinden sonra oluşacak olan yeni Meclis’e sunmaya hazırlanıyor.

Platform ayrıca Bursa’dan Soma’ya gidecekler için 16 Mayıs Cumartesi günü saat 8.30’da Şehreküstü ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Nilüfer kent Konseyi önünden araç kaldıracak.